Kadeş Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır? Hakkında Bilgi

Kadeş Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları Ve Kimler Arasında Yapılmıştır?

Kadeş Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Kadeş Savaşı Nedir, Kadeş Savaşı Ne Anlama Gelir, Kadeş Savaşı Ne Demektir, Kadeş Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Kadeş Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Kadeş Savaşı Anlamı

Kadeş Savaşı Nedir Nedenleri, Sonuçları ve Kimler Arasında Yapılmıştır?
İlk Çağ’da Hititler ile Mısırlılar arasında geçen meydan savaşı (İ.Ö. 1285). Savaş, her iki devletin Kuzey Suriye’ye ve bu bölgeden geçen ticaret yollarına egemen olmak isteğinden doğmuştur. Hititlerin başında Muvattali, Mısırlıların başında II. Ramses bulunuyordu. Mısır belgelerine göre, Hitit ordusu 17.000 yaya, 4.500 savaş arabasından oluşuyordu. Mısır ordusunun asker sayısı bilinmiyor; ancak Amon, Ra, Ptah ve Seth isimli dört büyük birlikten oluştuğu biliniyor. Bunlardan Baştanrı Amon’un adını taşıyan birliği II. Ramses yönetiyordu. Savaşın sonunda her iki taraf da ağır kayıplar vermiş, ancak hiçbiri kesin başarı elde edememiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Kadeş Savaşı Nedir Kadeş Savaşı ödev ara Kadeş Savaşı kelime anlamı Kadeş Savaşı sözlükte ara Kadeş Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Kadeş Savaşı ne demek Kadeş Savaşı neye denir

Kadeş Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver