Kabakulağın Belirtileri, Kabakulağın Belirtileri Nelerdir, Kabakulak Belirtileri

kabakulak hastalığı, kabakulak hastalığı belirtileri, ,

Kabakulak belirtileri nelerdir?

Tükürük bezlerinde enfeksiyona sebep olan virüslerin husule getirdiği kabakulak hastalığı, çoğunlukla çocuk yaşlarda ortaya çıkmakta ve bulaşıcı olması ile de ebeveynleri tedirgin etmektedir. Kabakulak hastalığının bu ismi almasındaki sebep kulağın alt kısmında husule gelen şişliktir. Eğer çocukluk döneminde kabakulak geçirmemiş iseniz yetişkinlik döneminde olmanıza rağmen daha önceden bu rahatsızlığı atlatmadığınız için kabakulak olan bir hastadan size de bulaşma riski bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Daha çok kış ve bahar aylarında görülme riski artan kabakulağın mütenevvi belirtileri bulunur. Hapşırma, öksürme, aksırma, öpme, solunum yolu ile ve nefes alıp verirken başkasına bulaşma riski bulunan kabakulak hastalığının belirtileri şöyledir.

Hastanın çenesinin alt ve arka kısmında şişlik husule gelir. tükürük bezlerinin virüsten etkilenmesi ile ortaya çıkan kabakulak hastalığında boğazda ve tükürük bezlerinde ağrılar meydana gelir. Bir şeyler yerken hatta ağzınızı her açıp kapattığınızda ağrı hissederseniz. Hafif ateşlenme ve baş ağrıları da bu sorunlara eşlik eder.

Kabakulak belirtileri arasında hastanın halsiz kalması ve kendini yorgun hissetmesi gibi şikayetlerde yer alır. eğer hastanın karın ağrısı şikayeti varsa bunun sebebi de kabakulaktan husule gelen yumurtalıkların iltihaplanmasıdır. Ayrıca iştah kaybı görülür, boyunda tutulma husule gelir, bulantı ve kusma gibi şikayetlerde hastayı huzursuz eder. Çok nadir hiçbir belirti göstermeden de kabakulak ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver