Kabak Çekirdeği, Kabak Çekirdeği Faydaları, Kabak Çekirdeği Hangi Hastalıklara İyi Gelir

kabak çekirdeği neye iyi gelir, kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir, kabak çekirdeğinin faydası nedir, kabak çekirdeğinin yararı nedir

Kabak çekirdeğinin yararları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Çok eski zamanlardan beri tüketilen kabak çekirdeği protein kaynaklı bir gıda olduğundan vücudun protein yapımına yardımcı olurken, aynı zamanda çok iyi bir kolesterol düşücüdür. Daha bir çok faydası ile vücut sağlığına önemli etkileri bulunan kabak çekirdeğinin bilinen diğer faydaları arasında, kalın bağırsak kanserinin riskini azalttığı ve prostat büyümesini durduğu yer alır. Kabak çekirdeğinin diğer faydaları ise şöyledir;

Çoğumuzun severek tükettiği çerezler arasında olan kabak çekirdeğinin en önemli faydalarından biri de, bağırsak parazitlerini önlemesi, bağırsakta üreyen mikropları yok etmesidir. Kabak çekirdeği aynı zamanda ihtiva ettiği E vitamini ile kanser hücrelerini önlemekte ve sağlıklı hücrelerin bozulmasının önüne geçmektedir. Uzmanlar aşırı olmamak şartıyla düzenli bir şekilde tüketilen kabak çekirdeğinin aynı zamanda saç dökülmesini önlediğini, idrar yollarında husule gelen yanmayı da yok ettiğini söylemekteler.

Kabak çekirdeği kemik oluşumuna da yardımcı olmaktadır. İçinde barındırdığı fosfor ile kemiklerin daha sağlam kalmasını sağlarken, kemik kanseri riskini de azaltmaktadır. Kabak çekirdeğinin böbrek fonksiyonlarının da düzenlenmesinde önemli etkileri bulunur.

Kabak çekirdeği içerdiği fosfor ile kronik böbrek yetmezliği ve yüksek fosfor sorunu yaşayan hastalar için sakıncalı olabileceğinden, bu tür hastalar kabak çekirdeği tüketmeden önce muhakkak hekime danışmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver