K Vitamini K Vitamini Hangi Yiyecekler Bulunur K Vitamini Yararları

K Vitamini Nedir Yararları Hangi Yiyecekler Bulunur?

K Vitamini Nedir K Vitamini yararları, K Vitamini Hangi Yiyecekler Bulunur
K Vitamini anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

K Vitamini Nedir, K Vitamini Ne Anlama Gelir, K Vitamini Ne Demektir, K Vitamini Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

K Vitamini ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

K Vitamini Anlamı

Naftakinon adıyla da bilinir. Doğada K-1 ve K-2 olarak iki biçimde bulunur. K-1 vitamini bitkilerde bulunur. K-2′yse bağırsaklardaki bakteriler tarafından da üretilen, organik bileşiklerdir. Sentetik olarak üretilen türüne de K-3 menadion denir. K vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Kan pıhtılaşmasında önemli rol oynar. Lâhana, karnabahar, ıspanak ve diğer yeşil sebzelerde, soya fasulyesi ve tahıllarda bulunur. Genellikle vücutta bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Bazı çalışmalar özellikle yaşlılarda kemikleri güçlendirdiğini göstermektedir. Pıhtılaşmada ve kemik yapımında kalsiyuma yardımcı olur. Kontrolsüz kanamalara neden olan K vitamini eksikliği malabsorbsiyon hastaları dışında ender görülür. Doğumdan sonraki ilk 3-5 gün içerisinde bağırsak florası henüz tam gelişmemiş olduğundan K vitamini eksikliği vardır.

Konu ile ilgili aramalar: K Vitamini Nedir K Vitamini ödev ara K Vitamini kelime anlamı K Vitamini sözlükte ara K Vitamini ansiklopedi bilgi bankası ara K Vitamini ne demek K Vitamini neye denir

K Vitamini ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver