K Vitamini, K Vitamini Eksikliği, K Vitamini Eksikliği Belirtileri

k vitamini eksikliği belirtileri nelerdir, k vitamini eksikliği nasıl anlaşılır, k vitamini eksikliği nasıl belli olur, k vitamini eksikliği neden olur

K vitamini eksikliği ve belirtileri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

K vitamini eksikliği sağlık sorunlarına neden olan ve yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen sorunlardan biridir. Kanser türlerine karşı koruyucu özelliği bulunan, kanın pıhtılaşması için gerekli olan, kemik ve kılcal damarların güçlenmesini sağlayan K vitamini hayatımız için önemli bir rol oynar.

 

 

K vitamini eksikliği nedenleri


K vitamini eksikliğinin en önemli nedenlerinden biri, uzun süreli antibiyotik kullanımıdır. K vitamini bağırsaktaki bakteriler tarafından üretilir ve antibiyotiklerin uzun süre kullanımı bu bakterileri öldürdüğü için K vitamini eksikliğine yol açar.

 

K vitamini eksikliği belirtileri


Vücudunda K vitamini eksik olan kişilerde anormal kanamalar meydana gelebilir. Kadınların adet dönemlerinde aşırı kanamalar, idrar yaparken kan gelmesi ve diş fırçalarken diş etlerinin kanaması gibi…

K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağladığı için oluşabilecek herhangi bir yaralanmada kanın akmasını önler. K vitamini eksikliği olan kişilerde çok fazla kan akmaktadır.

Akciğerlerde, deride, burunda ve basur gibi anormal kanamalar ortaya çıkar.

 

K vitamini eksikliği tedavisi


K vitamini eksikliğini yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, bürüksel lahanası, brokoli, kuşkonmaz, tahıllar, yumurta, soya fasulyesi, yeşilçay, ısırganotu gibi besinlerle giderebilirsiniz.

Yoğurt, kefir, asitlenmiş süt K vitamini üreten bakterilere destek olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver