Jüpiter Nedir Hakkında Bilgi

Jüpiter Nedir

Jüpiter anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Jüpiter Nedir, Jüpiter Ne Anlama Gelir, Jüpiter Ne Demektir, Jüpiter Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Jüpiter ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Jüpiter Anlamı

Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin en büyüğü ve Dünya’ya göre Mars’tan sonraki gezegen. Uzaya gönderilen “Pioneer 10″ (1973), “Pioneer 11″ (1974), “Voyager I”, “Voyager II” (1979) uyduları ile alınan resimler yardımıyla Jüpiter’le ilgili bilgiler edinildi. Güneş sisteminin bu dev gezegeni, başlıca bileşeni hidrojen olan sıvı akışkan bir gezegendir. Kızılötesi ışınlarla yapılan ölçmeler sonucunda Jüpiter’in Güneş’ten aldığı enerjinin 2.5 katı enerji yaydığı anlaşılmıştır. Bu enerjinin kaynağı için öne sürülen en akla yakın varsayım, gezegenin gittikçe büzüldüğü ve enerjinin bundan ileri geldiğidir. Kendisi sıvı olan gezegenin atmosferi metan ve amonyak bulutlarından oluşmaktadır. Kalınlığı 20 km.yi bulan bu atmosferde sıcaklık -145°C dolayındadır. Jüpiter’in 13 olarak bilinen uydu sayısı, “Voyager II”nin 8 Temmuz 1979′da bulduğu uydu ile 14′e yükselmiştir. Bu 14 uydu içinde dördü çok büyüktür: İo, Avrupa, Ganimedes, Callisto. Güneş’ten ortalama uzaklığı 778.880.000 km.dir. Ekvatorda çapı, Dünya’nın 11.192 katıdır. Hacmi, Dünya’nın 1305 ve kütlesi 317.9 katıdır. Güneş çevresinde dönüşünü 11 yıl 315 günde tamamlar. Kendi çevresinde dönüşü ise 9 saat 50 dakikadır.

Konu ile ilgili aramalar: Jüpiter Nedir Jüpiter ödev ara Jüpiter kelime anlamı Jüpiter sözlükte ara Jüpiter ansiklopedi bilgi bankası ara Jüpiter ne demek Jüpiter neye denir

Jüpiter ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver