Joule Yasası Nedir Hakkında Bilgi

Joule Yasası Nedir

Joule Yasası anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Joule Yasası Nedir, Joule Yasası Ne Anlama Gelir, Joule Yasası Ne Demektir, Joule Yasası Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Joule Yasası ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Joule Yasası Anlamı

Bir R direncinden I kadar bir sürede geçen 1 amper şiddetindeki bir elektrik akımının RI2t kadar bir ısı açığa çıkardığını ortaya koyan yasa. Akım şiddeti amper, direnç ohm, zaman da saniye cinsinden alındığında ısı, joule cinsinden çıkar. Bir gazın iç enerjisinin, hacmine bağlı olmayışı da Joule yasası olarak bilinir.

Bu yasa ancak ideal gazlar için geçerlidir. Bir delikten geçerek genleşen bir gazın sıcaklığının, deliğin iki yanındaki basınç farkıyla orantılı olarak değişmesi Joule-Kelvin (Thompson) etkisi olarak bilinir ve Joule yasasından bir sapma olarak kabul edilir. Çoğu gazlar bu sırada soğuduklarından bu etkiden, gazların sıvılaştırılmasında ve buzdolaplarında, soğutma işlemlerinde yararlanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Joule Yasası Nedir Joule Yasası ödev ara Joule Yasası kelime anlamı Joule Yasası sözlükte ara Joule Yasası ansiklopedi bilgi bankası ara Joule Yasası ne demek Joule Yasası neye denir

Joule Yasası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver