Jelatin Nedir Nasıl Üretilir Neyden Üretilir? Hakkında Bilgi

Jelatin Nedir Nasıl Üretilir Neyden Üretilir?

Jelatin Nedir Nasıl Üretilir Neyden Üretilir
Jelatin anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Jelatin Nedir, Jelatin Ne Anlama Gelir, Jelatin Ne Demektir, Jelatin Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Jelatin ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Jelatin Anlamı

Hayvanların çeşitli organ ve dokularından, özellikle kemiklerinden (boynuz ve tırnak hariç) çıkarılan renksiz, tatsız, proteinli madde. Hayvansal dokuların ve kemiklerin seyreltik bir asit ya da alkali bir çözeltide ısıtılmasıyla elde edilir. Daha sonra kurutularak ince tabaka ya da toz hâline getirilir. Soğuk suda şişer, sıcak suda kolayca çözünür. Hazmı kolay olduğundan peltelerde ve çeşitli yiyeceklerde, ayrıca ilâç kapsüllerinde kullanılır. Kimyasal yapısı albüminlere benzer. Büyük moleküllü bir protein olan jelatinin en büyük özelliği, suyu bir kalkan gibi kendisine çekebilmesi ve böylece jelatin moleküllerinin kendi aralarında birleşememesidir. Bu özelliğiyle örneğin fotoğrafçılıkta kolloidal gümüş bromürün çökelmesini önleyerek çözeltide kalmasını sağlar, şarap ve biranın durulaştırılmasında, elektrikli kaplama işlerinde kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Jelatin Nedir Jelatin ödev ara Jelatin kelime anlamı Jelatin sözlükte ara Jelatin ansiklopedi bilgi bankası ara Jelatin ne demek Jelatin neye denir

Jelatin ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver