Jamaika Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti Hakkında Bilgi

Jamaika Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi Ve Başkenti

Jamaika anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Jamaika Nedir, Jamaika Ne Anlama Gelir, Jamaika Ne Demektir, Jamaika Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Jamaika ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Jamaika Anlamı

Jamaika Nedir Nerededir, Ülke Yönetimi ve Başkenti
Resmî adı Jamaika’dır. Başkenti Kingston’dır. Nüfusu 2 668 740 kişi (2000) olan Jamaika’nın yüz ölçümü 10 990 km2dir. Yönetim biçimi Meşrutî Monarşi’dir. Para birimi Jamaika doları, resmî dili İngilizce ve dini Hristiyanlıktır.

Karayip adalarında yer alan Jamaika’nın deniz ötesi komşuları kuzeyde Küba, doğuda Haiti’dir. Kişi başına düşen ulusal gelir 1999 yılına göre 3350 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 6 yıl olan Jamaika’da ortalama ömür 74 yıldır. Başlıca kentleri; Kingston, Spanish Town, Mandeville, Port Antonio ve Ocho Rios’dur.

Ada ülkesi olan Jamaika’nın beşte dördü dağlıktır. En yüksek dağı 2256 m yükseklikte Mavi Dağı’dır. Başlıca akarsuları Büyük Nehir, Minho Nehri, Siyah Nehri ve Yallahs Nehri’dir. Ülkede yıl boyunca önemli sıcaklık farklılıkları göstermeyen tropikal iklim hüküm sürer. Sıcak ve nemli olan iklim iç kesimlerde daha ılıman hâle gelir. Yağış miktarına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Kuzeydoğu ve doğuda bambu, abanoz, maun ağacı ormanları, güneybatıda kurak savanlar görülür.

Doğal kaynakları boksit, kireç taşı ve alçı taşıdır. Ülkede yetişen tarım ürünleri, şeker kamışı, kahve, muz, Hindistan cevizi ve turunçgillerdir. Endüstrisi rom, melâs, çimento, kâğıt ve turizm alanında gelişmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Jamaika Nedir Jamaika ödev ara Jamaika kelime anlamı Jamaika sözlükte ara Jamaika ansiklopedi bilgi bankası ara Jamaika ne demek Jamaika neye denir

Jamaika ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver