İyot Nedir İyot Nelerde Bulunur İyotun Yararları Nelerdir? Hakkında Bilgi

İyot Nedir İyot Nelerde Bulunur İyotun Yararları Nelerdir?

İyot Nedir İyot Nelerde bulunur İyotun Yararları nelerdir?
İyot anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İyot Nedir, İyot Ne Anlama Gelir, İyot Ne Demektir, İyot Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İyot ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İyot Anlamı

Kimyasal simgesi (I) olan ve periyodik cetvelin VIIA grubunda yer alan element. Halojenler grubunun bir üyesi olan iyot, parlak, mavimtırak siyah renkli bir katıdır. Deniz yosunundan ve tuz yataklarından elde edilir. Isıtıldığında katı hâlden doğrudan gaz hâline geçer. İyot buharının yoğun bir mor rengi ve keskin bir kokusu vardır. Suda çok az çözünür olsa da, bir sodyum ya da potasyum iyodür çözeltisinde kolaylıkla çözünür. Hafif yaralanmalarda kullanılan tentürdiyot bir alkollü sodyum ya da potasyum iyodür çözeltisidir.

İyot bileşikleri organik kimya açısından önemlidir ve tıp ile fotoğrafçılıkta önemli bir kullanımı vardır. İyot eksikliği guatr hastalığına neden olur

İyot doğada serbest olarak bulunmaz ve mineralleri çok azdır. İyot insan beslenmesinde önemli bir yer tutarken element olarak (I2) toksiktir ve buharı göz ve akciğerlere zarar verir. Aşırı miktarda olduğunda, bütün iyot bileşikleri toksiktir.

Konu ile ilgili aramalar: İyot Nedir İyot ödev ara İyot kelime anlamı İyot sözlükte ara İyot ansiklopedi bilgi bankası ara İyot ne demek İyot neye denir

İyot ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver