İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri hakkında, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri ile ilgili bilgi, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri mesleği, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri nasıl olunur, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri olmak için, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri olmak için hangi okulu okumalı, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri özellikleri, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Görevleri
Yangınlara karşı önlem alınmasını sağlar, Yangına yol açabilecek nedenlerin araştırılması faaliyetlerinde bulunur, Yangın sırasında canlıların veya eşyaların yangın yerinden dışarıya çıkarılmasını sağlar, Yangın yerinden kurtarılan kişilere gerekirse ilkyardım müdahalesinde ulunur, Ağır yaralı kişilerin, kişiye zarar verilmeyecek şekilde taşınmasını sağlar, Sel, deprem, fırtına gibi doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama ve kurtarma çalışmalarında bulunur, yaklaşılması veya girilmesi için özel teçhizat gereken yerlerde mahsur kalan canlıların kurtarılmasını sağlar, İtfaiye erleri arasındaki koordinasyonu sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Su tankı, Hortum, Kurtarma ipi, Miğfer, El feneri, Aspiratör, Merdivenli araç ısıya dayanıklı giysiler

 

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Özellikleri
İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri olmak isteyenlerin; İnsanlara yardım etmeyi seven, yükseklik korkusu bulunmayan, normalin üstünde cesarete, çevik ve atletik bir beden yapısına, hareketliliği ve stresi kaldırabilecek bir yapıya sahip, sorumluluk sahibi kimseler olması gerekir.

 

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Okulu
Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” bölümünde verilmektedir.

 

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

 

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans diploması ve “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri” unvanı verilir.

 

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Çalışma Alanları
İtfaiyeciler, belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde veya kendi itfaiye teşkilatını kurmuş olan kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Günümüzde oldukça yaygın hale gelen trafik kazaları, orman yangınları, sel, deprem, fırtına gibi olaylarda iyi eğitim almış, olaylara yerinde ve seri müdahaleler yapabilen bir itfaiye teşkilatına her zaman gereksinim duyulmaktadır. Bu şekilde iyi bir eğitim almış itfaiyecinin iş bulma olanağı yüksektir.

 

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Meslekte İlerleme
“İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Sosyal Hizmet”, “Acil Yardım ve Afet Yönetimi” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. İtfaiyeciler, çalıştığı kurumlarda Çavuş, Başçavuş, Grup Amiri, Müdür Muavini, Müdür olarak daha yüksek yetki ve sorumluluk sahibi olabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver