İstiklal Madalyası Nedir Hakkında Bilgi

İstiklal Madalyası Nedir

İstiklal Madalyası anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İstiklal Madalyası Nedir, İstiklal Madalyası Ne Anlama Gelir, İstiklal Madalyası Ne Demektir, İstiklal Madalyası Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İstiklal Madalyası ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İstiklal Madalyası Anlamı

Kurtuluş Savaşı’nda yararlık gösterenlere verilen nişan. 1920 tarihli yasayla öngörülüp 1923 tarihli kararnameyle çıkarıldı. 35-40 mm. çapında, oval biçimdedir. Yapımcısı Mesrur İzzet Bey’dir. Ön yüzü o yılların Ankara’sı, arkasında zafer ve barış simgesi güneş ışığı vardır. Ön yüzde 23 Nisan 1336, arkada 1 Teşrinisani 1338 yazılıdır. Bu ilk madalyadan 10 bin adet basıldı. TBMM üyelerinin madalyalarının şeridi yeşil, cephede bulunanların kırmızı, cephe gerisinde çalışanların beyaz, cephede görev yapan milletvekillerininse kırmızı-yeşil renklidir. 1919-1922 arası ulusal orduda görev alan alay sancaklarına da verildi. Madalya, özel yasası gereği sağ göğüs üstünde taşınır.

Konu ile ilgili aramalar: İstiklal Madalyası Nedir İstiklal Madalyası ödev ara İstiklal Madalyası kelime anlamı İstiklal Madalyası sözlükte ara İstiklal Madalyası ansiklopedi bilgi bankası ara İstiklal Madalyası ne demek İstiklal Madalyası neye denir

İstiklal Madalyası ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver