İslam Edebiyatı Nedir Örnekleri Hakkında Bilgi

İslam Edebiyatı Nedir Örnekleri

İslam Edebiyatı Nedir Örnekleri, İslam Edebiyatı
İslam Edebiyatı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İslam Edebiyatı Nedir, İslam Edebiyatı Ne Anlama Gelir, İslam Edebiyatı Ne Demektir, İslam Edebiyatı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İslam Edebiyatı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İslam Edebiyatı Anlamı

İslam Edebiyatı Nedir Örnekleri

İslâm ülkelerinde, İslâmî konular çevresinde gelişen edebiyat. Müslüman ulusların her birinin kendine özgü ve İslâmlık öncesinden başlayan bağımsız edebiyatları ve her ulusal edebiyatın dinsel olduğu gibi dindışı edebiyat ürünleri vardır. İslâmlığı kabullerinden sonra her ulusun edebiyatında ve dindışı edebiyat ürünlerinde de İslâm etkileri görülür. Her edebiyattaki İslâmlık sonrasında öteki ülke edebiyatlarına örnek olabilecek düzeyde bir Arap edebiyatı yaratılamadı. Hatta İslâmlık’tan önce çok gelişmiş olan Arap şiiri İslâmlık dönemlerinde gerilemiştir. Bunda İslâmlığın ilk yıllarında İslâmlığı kabul etmemiş eski Arap şairlerinin Müslümanları ve özellikle Muhammet’i hicveden şiirler yazdıkları için ayet ve hadislerle lânetlenmiş olmalarının etkisi vardır.

Bu nedenle İslâm şiir ve edebiyatını asıl etkileyen edebiyat Arap edebiyatı değil, Müslüman İran (Acem) edebiyatıdır. Bundan dolayı İslâm edebiyatı kavramı içinde bütün İslâm ulus ya da toplumlarının bu etki altında geliştirdiği edebiyatların daha çok dinsel kolu ile kimi ortak konuları ve türleri anlaşılmalıdır. Ortak konular: Allah, Muhammet ve öteki peygamberler, Ali, İslâm büyükleri ve tarikat önderleri, mitolojik kişi ve olaylar vb. konularda öyküler, övme ve yakarışlar vb. dir. Ortak türler ise “makame” (küçük öykü) ve halk masalları (Yusuf ile Züleyha, Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin vb.), şiir, münacaat (Tanrıyı) ve naat (peygamberi öven ve yücelten şiirler) gibi türlerdir.

Konu ile ilgili aramalar: İslam Edebiyatı Nedir İslam Edebiyatı ödev ara İslam Edebiyatı kelime anlamı İslam Edebiyatı sözlükte ara İslam Edebiyatı ansiklopedi bilgi bankası ara İslam Edebiyatı ne demek İslam Edebiyatı neye denir

İslam Edebiyatı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver