Islak Mendil Sağlıklı Mı, Islak Mendil Zararlı Mı, Islak Mendilin Cilde Zararları

ıslak mendilin zararları, ıslak mendiller zararlı mı, ıslak mendillerin zararı var mı, ıslak mendillerin zararları

Islak mendiller sağlıklı mı?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük hayatımızda sık sık ellerimizi, yüzümüzü hatta bebeklerin altını temizlemek için kullandığımız ıslak mendillerin içerdikleri kimyasal sıvı nedeniyle sağlığa zararlı olduğu söylenmektedir. Uzmanlar ıslak mendillerle el ya da yüzün silinmesinin ardından muhakkak su ile de durulanmasını önermekteler. Aksi taktirde cilt sağlığı ciddi derecede bozulacaktır.

Hijyene dikkat etmeye çalışırken cilt sağlığınızın bozulmasını istemiyorsanız Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu, önerilerine kulak verin.

Son yıllarda ıslak mendil kullanımı bir hayli yaygınlaştı. Islak mendillerin restoranlarda, okulda, evde, iş yerlerinde ve hastanelerde kullanılması ve hatta annelerin bebek alt temizliğini bile ıslak mendille yapmaları oldukça sakıncalı bir davranıştır. Gümrükçüoğlu ıslak mendillerin zararları hakkında şunları söyledi:

”Islak mendilleri sıktığınız zaman içinden genel itibariyle sıvı çıkar. Bu sıvı kimyasaldır. Islak mendil çok fazla kullanılırsa bu kimyasallar elde veya deride birikir. Yiyecekleri tuttuğumuzda veya elimizi ağzımıza götürdüğümüzde bu kimyasallar vücuda geçer. Uzun yıllar söz konusu kimyasalların vücutta birikmesi sağlık açısından olumsuzlar doğurur. Islak mendillerin kimyasal madde barındırdığı unutulmamalı, bu yüzden ıslak mendil kullanıldıktan sonra mümkünse eller suyla durulanmalı. En iyi temizlik şekli sabunla elleri yıkamak ve bol suyla durulamaktır. Ancak ıslak mendillerin kullanımı, suya ve sabuna ulaşılamayan durumlarda önemli bir ihtiyacı karşılamaktadır.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver