İskitler Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

İskitler Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

iskitler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

iskitler Nedir, iskitler Ne Anlama Gelir, iskitler Ne Demektir, iskitler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

iskitler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

iskitler Anlamı

Sakalar olarak da bilinir. M.Ö. 7. yüzyılda batıya doğru göç ederek Karadeniz’in kuzeyinden Tuna nehrine kadar uzanan topraklara egemen olan ve Farsça konuşan halk. Batı kaynakları bu topluluğa İskitler, doğu kaynaklarıysa Sakalar adını verir. Son yıllara değin İskitlere ilişkin bilgiler yalnızca Yunan yazılı kaynaklarına dayanıyordu. Ancak 20. yüzyılda Sovyet antropologlarca yapılan araştırmalar, İskitlerin kültürüne ve yaşama biçimine ilişkin önemli bilgiler sundu.

Yüzyıllar boyunca bu bölgede göçebe hayvancılık etkindi ve İskitler bölgede hayvancılıkla uğraşan halk üzerinde egemenlik kurdular. M.Ö. 8. yüzyılında Kafkaslar’ı geçerek Asur, Urartu ve Medlerle savaştılar. M.Ö. 7. yüzyılın sonlarına doğru Avrupa’ya ve Karadeniz’in kuzeyine çekildiler. Daha sonra M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllar arasında İskitlerin komşuları Ahemenilerin egemenliğini tanıdıkları sanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: iskitler Nedir iskitler ödev ara iskitler kelime anlamı iskitler sözlükte ara iskitler ansiklopedi bilgi bankası ara iskitler ne demek iskitler neye denir

iskitler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver