İskandil Nedir Hakkında Bilgi

İskandil Nedir

İskandil anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İskandil Nedir, İskandil Ne Anlama Gelir, İskandil Ne Demektir, İskandil Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İskandil ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İskandil Anlamı

Gemilerde, denizin derinliğini ölçmeye ve dip hakkında yaklaşık bilgiler elde etmeye yarayan alet. Üstünde ölçüm işaretleri bulunan uzun bir ipin ucuna bağlanmış 3 – 12 kg. ağırlığında bir kurşundan oluşur. Piramit şeklindeki kurşunun dibinde, içine içyağı sürülen, dipten örnek toplamak ya da kurşunun yere iyi oturup oturmadığını kontrol etmek amacıyla bir oyuk açılmıştır. İskandilin üç türü vardır: 1) El iskandili, 36 m. ip ve ucuna bağlı 4-5 kg.lik kurşundan oluşur. Gemi seyir hâlindeyken kullanılır. El iskandilini doğru kullanmak için geminin ilerisine fırlatmak ve gemi kurşun hizasına gelince gerginleştirilen ipte ölçüm yapmak gerekir. 2) 18 m.lik ipi ve 3-3.5 kg.lık kurşunu bulunan filika iskandili, 3) derin su iskandili (220 m. ip ve 12 kg. kurşun). Günümüzde sonda adı verilen ve ses dalgalarıyla suyun derinliğini ölçen modern iskandiller kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: İskandil Nedir İskandil ödev ara İskandil kelime anlamı İskandil sözlükte ara İskandil ansiklopedi bilgi bankası ara İskandil ne demek İskandil neye denir

İskandil ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver