Isırgan Nedir Nerede Yetişir Yararları Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Isırgan Nedir Nerede Yetişir Yararları Faydaları Nelerdir

Isırgan anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Isırgan Nedir, Isırgan Ne Anlama Gelir, Isırgan Ne Demektir, Isırgan Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Isırgan ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Isırgan Anlamı

Isırgan Nedir Nerede Yetişir Yararları Faydaları Nelerdir
Isırgangillerden bir ot (Urtica). Ilıman bölgelerde harabeliklerde, duvar diplerinde sık rastlanır. Her tarafı sert, yakıcı tüylerle kaplıdır. Isırgan otunun tüyleri, kırılınca karınca asidi denilen çok kaşındırıcı bir madde çıkarır. Boyu 1 m.yi aşabilir. Yaprakları almaşık ya da karşıt, çiçekleri birevcikli ve yeşilimsidir. Büyük ısırgan, küçük ısırgan, yakıcı ısırgan, kuru ısırgan gibi birçok türü vardır.

Isırgan bitkisinin geleneksel ve güncel kullanılışı; topraküstü kısımları (herba), taşıdığı flavonoit bileşikler, mineral maddeler ve lutein vb karotenoit bileşikler nedeniyle diüretik etkisi dolayısıyladır. Diüretik etkisi nedeniyle; zayıflama çaylarının, idrar yollarını yıkamaya ve romatizmal ödemlerin boşaltılmasına yönelik çayların ve bitkisel ilaçların bileşimine girmektedir.

Taşıdığı emergenz tüyler, bitkiye dokununca başı kırılır ve içindeki formik asit, histamin gibi maddeler, cilde değen yerde kaşıntı ve kızarıklık yapar, bu nedenle Türkçe’de ısırgan denmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: Isırgan Nedir Isırgan ödev ara Isırgan kelime anlamı Isırgan sözlükte ara Isırgan ansiklopedi bilgi bankası ara Isırgan ne demek Isırgan neye denir

Isırgan ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver