Isınma Isısı Nedir Hakkında Bilgi

Isınma Isısı Nedir

Isınma ısısı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Isınma ısısı Nedir, Isınma ısısı Ne Anlama Gelir, Isınma ısısı Ne Demektir, Isınma ısısı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Isınma ısısı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Isınma ısısı Anlamı

Birim kütle başına düşen ısı sığası (simgesi c). Bir başka deyişle, birim kütlenin sıcaklığını 1 derece artırmak için gerekli ısı miktarı. SI birim sisteminde joule/kilogram-kelvin cinsinden ölçülür. Katıların ısınma ısılarının değişimi, kuvantum kuramından elde edilen Debye ve Einstein kuramlarınca verilir. Gazlar için iki ısınma ısısından söz edilir: sabit basınçtaki ısınma ısısı (cp) ve sabit hacimdeki ısınma ısısı (cv). Bu iki ısınma ısısının oranı sabit olup, cp-cv farkı da bir gazın genleşme sırasında yaptığı işi verir. İdeal bir gaz için bu fark evrensel gaz sabitine eşittir. Isı ve elektrik iletkenliğiyle ısınma ısısı arasında yakın bir ilişki vardır. Örneğin, daha iyi iletken olan gümüşün ya da bakırın ısınma ısısı, daha az iletken olan demirinkinden daha düşüktür.

Konu ile ilgili aramalar: Isınma ısısı Nedir Isınma ısısı ödev ara Isınma ısısı kelime anlamı Isınma ısısı sözlükte ara Isınma ısısı ansiklopedi bilgi bankası ara Isınma ısısı ne demek Isınma ısısı neye denir

Isınma ısısı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver