Isılçift Nedir Hakkında Bilgi

Isılçift Nedir

ısılçift anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

ısılçift Nedir, ısılçift Ne Anlama Gelir, ısılçift Ne Demektir, ısılçift Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

ısılçift ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

ısılçift Anlamı

İki değişik metalin birleştiği noktada ve bunların uçlarında sıcaklık farkının bulunmasından ötürü bir elektromotor kuvvet oluşan elektrik devresi. Bu biçimde elektromotor kuvvet oluşması Seebeck etkisi olarak bilinir ve ısılçift, genellikle sıcaklık ölçmede kullanılır. 500°C sıcaklıklara kadar bakır/konstantan ya da demir/konstantan, 1500°C sıcaklıklara kadar krom/alumel ya da platin/platin -% 10 rodyum, çok daha yüksek sıcaklıklar için ise iridyum/iridyum-radyum alaşımlı ısılçiftler kullanılır. Bir dizi ısılçiftin seri olarak bağlanıp uçlarından birinin karartılmasıyla ısılpil elde edilir. Isılpil, üzerine düşen ışınımın ısı etkisiyle çalışarak kolay ölçülebilir bir elektromotor kuvvet oluşturur. Yarı iletken ısılçiftler küçük soğutucular olarak tersine çalıştırılabilir.

Konu ile ilgili aramalar: ısılçift Nedir ısılçift ödev ara ısılçift kelime anlamı ısılçift sözlükte ara ısılçift ansiklopedi bilgi bankası ara ısılçift ne demek ısılçift neye denir

ısılçift ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver