Isıl İşlem Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Isıl İşlem Teknisyeni, Isıl İşlem Teknisyeni hakkında, Isıl İşlem Teknisyeni ile ilgili bilgi, Isıl İşlem Teknisyeni mesleği, Isıl İşlem Teknisyeni nasıl olunur, Isıl İşlem Teknisyeni olmak için, Isıl İşlem Teknisyeni olmak için hangi okulu okumalı, Isıl İşlem Teknisyeni özellikleri, Isıl İşlem Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Isıl İşlem Teknisyeni Görevleri
Isıl İşlem Teknisyeni, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, İş Organizasyonu yapar. İşçi sağlığı ve iş güvenliği için gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. Teknik resim ve operasyon planına göre yapılacak ısıl işlemleri belirler. Yardımcı elemanlara iş dağılımı yapar, Sarf malzemelerin stoğunu takip eder, Prosesin devamlılığını kontrol eder, İş kayıtları tutar, tavlama yapar, Sementasyon / Nitrasyonla yüzey sertleştirme yapar, İndüksiyonla yüzey sertleştirme yapar, Meneviş yapar. (Sertleştirilmiş takım / kalıbı çelik kalitesine göre 150-675 derecede tekrar tavlama işlemi) Fırın/tezgâhların bakımını yapar, mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürütür, Teknik resim çizer, Demirci ocağında şekillendirme işlemini yapar, farklı presler kullanarak parçaların kalıp içerisinde şekillendirilmesini yapar. Metal yüzeyleri temizler ve parlatır, Metal yüzeyleri macunlar ve boyar, Malzeme muayene yöntemlerini uygular, sertlik ölçme işlerini yapar, sıcak şekillendirme işlerini yapar, Bilgisayar destekli çizim yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Isıl İşlem Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Araçlar, Makine ve Ekipmanlar: Anahtar takımı, ayna sulama presi, balyoz, baret, bek (brülör), çatlak kontrol cihazları, çekiç, deformasyon önleyici aparatlar (malafa), fırınlar, forklift, gözlük, İndüksiyon tezgahı, indüktör, Isıtıcı, iş arabası, iş elbisesi, iş eldiveni, izolasyon malzemesi, jeneratör, kanca, karbondioksit (CO2), karbosensörler, kaynak makinesi, kepçe, kesme taşı, kıskaç, kumlama makinesi, kumpas, malzeme taşıyıcılar, manyetik karıştırıcı, metal kesme makinesi, metre, mikroskop, nem ölçer, oksi-asetilen takımı, paletler, pense, pirometre sertlik ölçme (cihazları, uçları, ölçme) sıcaklık aletleri, soğutma tankları, spiral motoru ve taşı, sulama tankları, tornavida takımı, tuz banyosu potaları, vinç, yağ alma makineleri, yangın söndürme cihazı. Bakır profil, çelik granül, fuel oil, grafit, ısıl işlem konsantresi, ısıl işlem tuzları, ısıl işlem yağı, kaynak elektrodu, koruyucu pasta, mazot, proses gazları – amonyak, proses gazları – azot, proses gazları – doğal gaz, proses gazları lpg, proses gazları – metanol, proses gazları – propan sertleştirme suyu, siyahlaştırma konsantresi, sulama suyu, tavlı tel, yıkama malzemeleri, zımpara gibi malzemeleri kullanır.

 

Isıl İşlem Teknisyeni Özellikleri
Isıl İşlem Teknisyeni olmak isteyenlerin, Görsel ve işitsel belleğe sahip, dikkatli, ayrıntıları algılayabilen, Şekil, Uzay İlişkilerini ayırt edebilen, çizim yeteneği gelişmiş, görme ve işitme işlevlerini tam olarak yerine getiren, Dokunma duyuları gelişmiş, el ayak ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, Denge yeteneği gelişmiş, Temel Matematik, fizik, malzeme ve işleme bilgisine sahip, yaratıcı, sorumluluk sahibi, sabırlı, temizlik kurallara uyan, bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen, ekip çalışmasına yatkın, tertipli ve düzenli, uzun süre ayakta kalabilen kişiler olması gerekir.

 

Isıl İşlem Teknisyeni Okulu
Isıl İşlem Teknisyenliğinin eğitimi, endüstri meslek liselerinde, teknik liseler ile Anadolu meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinde Metal Teknolojisi alanı “Isıl İşlem ” dalında verilmektedir.

 

Isıl İşlem Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

Isıl İşlem Teknisyeni Diploma
-Mezun olunan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim programına ait diploma ve “Teknisyen” unvanını alırlar. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyanlara mesleklerinde bağımsız “İşyeri Açma Belgesi” verilir. Mezunlar istedikleri takdirde “Ustalık Belgesi” de alabilirler.

 

Isıl İşlem Teknisyeni Çalışma Alanları
Meslek elemanlarının çalışma alanları genelde küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. Kamu ve Özel kuruluşlara ait atölye ve fabrikalarda iş bulma olanakları mevcuttur. Çeşitli makine parçalarının farklı ısıl işlemlere tabi tutulması (sertleştirilmesi ve yumuşatılması vb.) ve her türlü sıcak kalıp dövmeciliği yapılan işletmelerde iş bulma olanakları vardır. takdirde; Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi, Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtımı, Endüstriyel Kalıpçılık, Gemi Makineleri İşletme, Grafik Tasarımı, İş Makineleri Operatörlüğü, Makine, Mekatronik, Metalürji, Otomotiv Teknolojisi, Oto Boya ve Karoseri, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi, Sondaj Teknolojisi, Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Tarım Makineleri, Tarımsal Ürünler Muhafaza ve Depolama Teknolojisi önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, METEB’leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak programların kontenjanları dahilinde yerleşebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan YGS’ye girip başarılı oldukları taktirde üniversitelerin, Teknoloji Fakülteleri bünyesinde yer alan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programlarını tercih ederlerse ilgili puanları ve program kontenjanları dikkate alınarak yerleştirilebilirler. Çalıştığı kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı ve şef olabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver