Işık hızı aşılabilirmi? Işık hızını geçen bir madde bulundumu? Fizik teorileri değişecekmi?

Dünyanın gördüğü en büyük dehalardan biri olan ve aynı zamanda tarihteki en popüler bilim adamlarından biri olan Albert Einstein özel görelilik kuramını ispatlayan denklemini açıkladığında, hiçbirşeyin ışık hızını aşamayacağını ve hiçbir maddenin ışıktan daha hızlı yol alamayacağını söylemişti. Peki ama gerçekten öylemi? Işık hızı geçilebilirmi?  İnsanlık sonsuza kadar ışık hızı sınırına mahkum olarak mı kalacak? Uzak yıldızlara yolculuk yapmak insanoğlunun en büyük hayallerinden biri, fakat galaksiminiz içindeki yıldızlara  yolculuk yapmak ışık hızıyla bile bir insan ömrünü çoktan aşıyor. Öyleyse bu konuda ümitsiz mi olmalıyız? Ama durun! Son günlerde çıkan bir haber yeni bir umut vaadediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Avrupa Parçacık Araştırma Merkezi CERN’deki fizikçiler, atomdan küçük partiküllerin temel fizik yasalarına ters düşen biçimde, ışık hızını aştığını söylüyor.

Uzmanlar, İtalya’da Alplerin kolu olan Apenin Dağları’nın altında bir laboratuardan 700 kilometre ötedeki diğer laboratuara fırlatılan nötrinoların hedefe saniyenin milyarda biri kadar önce vardığını hesapladılar. 15 bin defa ölçüm yapan bilimadamları sonucun kendilerini şaşırttığını, bu nedenle ABD ve Japonya’dan başka kuruluşlardan da bağımsız şekilde bu ölçümleri değerlendirmelerini istediklerini açıkladı.

Araştırmacılar o zamana dek bu bulgulara temkinli yaklaştıklarını söylüyor.

Albert Einstein’e göre hiçbir şey ışıktan daha hızlı hareket edemez.

Ancak doğrulandığı takdirde bu deney, Albert Einstein’in Özel Görelilik Kuramının bazı kısımlarını tersine çevirebilir, evrenin nasıl işlediğini açıklayan yasalar alt üst olabilir.

Tüm modern fizik teorilerinin yeniden gözden geçirilmesini dahi gerektirebilir.

Bununla beraber araştırma grubu “sistematik hata” dedikleri durumun oluşması halinde istenildiği kadar ölçüm yapılsın, yine aynı hata, yani hız sınırının aşıldığı gibi bir izlenim elde edilmesi riski bulunduğunu, bu nedenle ölçümlerini kamuoyuna ilan ettiklerini bildirdi.

Doktor Antonio Ereditato ve ekibi bu konuda üç yıldır araştırma yürütüyordu.

Ereditato “Hayalim başka bir bağımsız deneyde de aynı sonucun alınması – o zaman rahatlayacağım” diye konuştu.

Ereditato, “Ama şimdilik hiç bir şey iddia etmiyoruz. Toplumun bu çılgın sonucu anlamakta yardımcı olmasını istiyoruz – çünkü bu çılgınlık ve elbette sonuçları da çok ciddi olabilir” dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. E=mc2 gidince yerine ne gelecek acaba? Bir tek bu kanunun değişmesi bile günümüzün bütün teknolojilerini tepetaklak eder! Acayip heyecanlanıyorum böyle gelişmeleri duyunca. Işık hızını geçinse ne oluyor mesela bir gün insanoğlu bu hızı geçince dünya nasıl bir yer haline gelecek Einstein’ın dediği gibi komple ışık hüzmesi mi olacak her taraf ne olacak bunları görmeye benim ömrüm yetecek mi gelecek kuşaklara imreniyorum düşündükçe

Cevap Ver