Isı Nedir Hakkında Bilgi

Isı Nedir

Isı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Isı Nedir, Isı Ne Anlama Gelir, Isı Ne Demektir, Isı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Isı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Isı Anlamı

Sıcaklıkları farklı iki cisim arasında, birinden ötekine, termodinamiğin yasaları uyarınca geçen enerji biçimi (simgesi Q). Davy ve Rumford; 1798′de, mekaniğin ısıya dönüştürülebildiğini göstererek daha önce Lavoisier’nin formüle ettiği ve ısının görünmez parçacıklardan (flogiston) oluştuğu biçimindeki ısı kuramını çürüttüler. 18. yüzyıl ortalarında J. Black, ısıyla sıcaklığı birbirinden ayırt ederek ısının belli bir su kütlesinin sıcaklığındaki artış cinsinden ölçülebilmesini sağladı. SI birim sisteminde ısı, bir enerji biçimi olarak joule cinsinden ölçülür. Herhangi bir maddenin m kadarlık bir kütlesinin sıcaklığını t kadar yükseltmek için Q=m.c.t kadar bir ısıya gerek vardır. Burada c, söz konusu maddenin ısınma ısısını gösterir. Madde hâl değiştirirken yani katı evreden sıvı evreye ya da sıvı evreden gaz evreye geçerken, dışardan gizil ısı (ergime ısısı, buharlaşma ısısı) denen belli miktarda ısı alır. Bu sırada maddenin sıcaklığı sabit kalır. Hâl değiştirme sırasında verilen ya da alınan ısı, maddenin iç enerjisini değiştirir. Yani moleküller ve atomlar arasındaki uzaklıklar değişir. Isı, kimyasal enerjinin (yakacakların yakılmasıyla) ya da elektrik ve nükleer enerjinin dönüştürülmesiyle elde edilir. Mekanik enerjinin de bir bölümü genellikle ısı enerjisine dönüşür. Isı enerjisi, ısıtma amacıyla ya da türbin ve benzeri makinelerin çalıştırılmasında kullanılır.

Konu ile ilgili aramalar: Isı Nedir Isı ödev ara Isı kelime anlamı Isı sözlükte ara Isı ansiklopedi bilgi bankası ara Isı ne demek Isı neye denir

Isı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver