İshal İçin Ne İçmeli, İshal İçin Ne Yapılır, İshal İçin Ne Yapmalı

ishal için yapılması gerekenler, ishal nasıl durdurulur, ishal nasıl geçer, ishal nasıl tedavi edilir

İshali ne keser?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Dışkının sıvı şekilde dışarıya atılma olayına ishal denir. İshal önemli bir hastalık türüdür ve özellikle çocuklar ishalden hayatlarını kaybedebilirler. Karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtileri bulunan ishal, zehirli de olabilir. İshalin en büyük nedeni temiz su içilmemesidir. Bazı ülkelerin çeşme suyuna karışan kanalizasyon suları birçok kişinin hayatını riske atmaktadır.

 

C vitamini veya magnezyumu aşırı tüketenlerde de ishal sorunu ortaya çıkar. Viral enfeksiyon veya bakteriyel toksinlerden meydana gelen ishal tedavi edilmezse vücut aşırı derecede su kaybına uğrar. Bu nedenle hayati tehlike oluşturabilir. İshal bazen ciddi hastalıklarında belirtisidir. Dizanteri, kolera, botulizm veya Crohn hastalığı gibi hastalıklarda ishal sorununa yol açar.

İshal tedavisi için araştırma yapan uzmanlar kış aylarının sevilen sıcak içeceği olan salebin, ishal tedavisinde büyük etkisi olduğunu açıkladılar. Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Utku Çopur, içinde orkide yumrularının bulunduğu salebin boşaltım sistemi hastalıklarını tedavi ettiğini belirtti. Çopur,  ”Salebin bağırsak rahatsızlıklarına, soğuk algınlıklarına ve öksürüğe karşı etkileri halk arasında çok eski dönemlerden beri bilinmekte ve bu içecek yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca afrodizyak etkide göstermektedir.”  dedi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver