İsauria Nedir Nereye Denir? Hakkında Bilgi

İsauria Nedir Nereye Denir?

İsauria anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İsauria Nedir, İsauria Ne Anlama Gelir, İsauria Ne Demektir, İsauria Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İsauria ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İsauria Anlamı

İlk Çağ’da Anadolu’nun bugünkü Bozkır, Hadım, Ermenek bölgelerine verilen ad. Likaonya, Pisidya, Pamphilya, Kilikya ile çevriliydi. İ.Ö. 20. yüzyılda eski Hitit Krallığı sınırları içindeydi. Daha sonra Yeni Hitit, Frig, Lidya, Pers, İskender egemenliğinde kaldı. Orta Anadolu’nun yaşadığı tarihî serüven içinde el değiştirerek İ.Ö. 1. yüzyılda burada Roma İmparatorluğu’na bağlı İsauria Hükümeti kuruldu. Bugün bu bölge Toroslarının yüksek yaylalarında bu eski uygarlıkların klarına rastlanmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: İsauria Nedir İsauria ödev ara İsauria kelime anlamı İsauria sözlükte ara İsauria ansiklopedi bilgi bankası ara İsauria ne demek İsauria neye denir

İsauria ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver