Irk Nedir Hakkında Bilgi

Irk Nedir

Irk anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Irk Nedir, Irk Ne Anlama Gelir, Irk Ne Demektir, Irk Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Irk ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Irk Anlamı

Aynı kalıtsal karakterleri taşıyan, aynı soydan gelme bireyler topluluğu. Hem bitkiler hem hayvanlar, hem de insanlar için kullanılır. Bir başka açıdan ırk, aralarında karakter ayrılığı ne kadar büyük olursa olsun, birbiriyle eşleştiğinde doğurgan (kısır olmayan) bireyler verebilen, aynı türe bağlı gruplar olarak da tanımlanabilir. Irk oluşumu, daha çok çevre koşullarının etkisiyle ortaya çıkmıştır. Belli bir yörede bulunan bir türe ait bireyler, yeni döller verirken, mutasyon yoluyla yeni birtakım özellikler kazanabilirler. Bu özellikler kuşkusuz o bölgenin sınırları içinde kalacak, böylece aynı türün farklı coğrafî yörelerde bulunan bireyleri birbirinden az çok farklı görünüm ve nitelikler kazanacaklardır.

Günümüzde bu doğal ırk oluşumu yöntemine, bitki ve hayvanlar için bir de yapay ırk oluşumu eklenmiş bulunmaktadır. Hayvanların evcilleştirilmeleri ve bitkilerin tarım için yetiştirilmesi, türlerin ıslahı ve yeni verimli ırklar elde edilmesi çalışmalarını da birlikte getirmiştir. Doğal ırk oluşumu insanlar için de geçerlidir. Çeşitli bilim adamlarının, insanları ırklara ayırırken birbirinden az çok farklı verileri esas almalarına karşın, geleneksel olarak insanlar, deri ve saç rengi, burun ve kafatası yapısı, yüz görünümü ve boy durumu göz önüne alınarak başlıca üç ırka ayrılır. Beyaz ırk ve alt ırkları dünya nüfusunun yarıdan fazlasını oluşturur. Özellikleri, derilerinin açık renkli (beyazdan hafif esmere kadar), saçlarının düz ya da hafif dalgalı, dudaklarının ince, burunlarının dar ve çıkıntılı olmasıdır. Bu ırkın alt ırkları Kuzeyliler (uzun boylu), Orta Avrupalılar (Alp tipi de denir), Akdenizliler (orta boylu, koyu saçlı) ve Doğu Avrupalılardır (kısa boylu, yuvarlak başlı, tıknaz gövdeli). Sarı ırk ise dünya nüfusunun % 40′ını oluşturur. Çinliler, Japonlar, Moğollar, Eskimolar, Kızılderililer sarı ırktandır. Kara ırkın sayısı dünya nüfusunun % 10′u kadardır. Derileri çok koyu renkli, saçları kıvırcık, dudakları kalındır. Zenciler bu ırkın en tipik örneğidir. Uygarlık tarihi boyunca süren göçler ve istilâlar, bugün yeryüzünde hemen hemen saf ırk bırakmamış gibidir. Özellikle çağdaş yaşam bu karışımı büsbütün artırmıştır.

Konu ile ilgili aramalar: Irk Nedir Irk ödev ara Irk kelime anlamı Irk sözlükte ara Irk ansiklopedi bilgi bankası ara Irk ne demek Irk neye denir

Irk ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver