iran iran uzay İran-İKT iranın uzay planları

Etiketler: Beşarat, ikt, iranın uzaya yolladıgı uydu

İRANIN UZAY AÇILIMI Haberi| Teknoloji Haberleri

Sponsorlu Bağlantılar

İRANIN UZAY AÇILIMI

İran İslam Konfransı Teşkilatı (İKT) ile uzaydaki çalışmalarında işibrliği yapma kararı aldı. İran Havacılık ve Uzay Ajansı Başkanı Rıza Takipur, İKT ile ortaklaşa yeni bir uydu yapmayı planladıklarını söyledi.

İranlı bilim adamları ve uzmanların, büyük çabaları sonucu uzay çalışmalarında son yıllarda kayda değer başarılar elde ettiklerini belirten Takipur, proje safhasındaki “Beşarat” adlı uydunun İran-İKT ortak yapımı olacağını bildirdi.

Takipur, İslam ülkelerinin kendi uydularını fırlatmalarında, İran’ın uzay teknolojisindeki kapasitesinin yardımcı olacağını belirtti.

Takipur, İran’ın 2020′ye kadar ilk astronotunu uzaya göndereceğini açıklamıştı.

İran, 17 Ağustos’ta “Sefir” adlı ilk yerli uydu taşıyıcısını başarıyla uzaya fırlatmıştı.

İran uzaya astronot gönderiyor

——————————————————————————–

İran, 10 yıl içinde uzaya astronot göndermeyi planlıyor.
null
İran Uzay Ajansı Başkanı Rıza Tagipur, devlet televizyonunda yer alan açıklamasında astronot göndermek için önümüzdeki yıl kesin bir tarih belirleyeceklerini söyledi. Ancak başka bilgi vermedi.

İran, son yıllarda uzay konusundaki çalışmalarını artırmıştı. Bu durum, zaten nükleer programından şüphelenen bazı ülkelerin İran hakkındaki endişelerini daha da artırmıştı.

İran Uzay Ajansı Başkanı Tagipur, geçtiğimiz Pazar günü de uzaya uydu taşıma kapasitesine sahip bir füze fırlattıklarını duyurmuştu.

Son Aramalar: Beşarat, ikt, iran, iran uzay, İran-İKT, iranın uzay planları, iranın uzaya yolladıgı uydu, Rıza Takipur, sefir, Takipur, Uzay

iranın uzay çalışmaları, ira nin açilimi, en son i̇ran teknoloji̇i̇, iranın uzay çalışmaları, nokia lumia 920 iran fiyatları, yeni uzay tekniği, iran uzay araştırmaları

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver