İran idamları, İran’ın ilkel infazlarına bir yenisi daha eklendi

21. yüzyılda bir insanın ölümünü izlemek için 15 bin kişi toplanıyor. Hem de henüz 18 yaşındaki gencecik bir çocuğun ölümünü seyretmek ve bundan keyif yada ders almak için. Eminim ordaki futbol maçlarına bu kadar kişi gitmez. İnsanlığın utanması gereken bir durum. İnsanları korkutarak adam etmeye çalışan bu sistem orta çağdan sonra terk edildi. Ama anlaşılan hala bazı kesimlerde sürdürülüyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Her ne kadar yanlış  olsa bile bugün herkes karıştığı kavgada kendini kaybedip adam öldürebiliyor.  Sonuçta bu insan İranda’ki yasalara göre bir adam öldürdüğünde idam edileceğini bilmiyormuydu? Tabiki biliyordu. Ama demek ki bu ceza da işe yaramıyor ve hala insanlar bir kavgada kendini kaybedip katil olabiliyor.

Böyle adalet olmaz. Devlet eliyle adam öldürmek bir devletin en büyük acizliğidir. Çocuk henüz 18 yaşındaydı be! Önemli olan öldürmek değil, onu herkes yapar. Nitekim bu katil de öldürmüş ama önemli olan insanı topluma kazandırmaktır. Bunu beceremeyenler en kestirme yolu seçer ve öldürür. Hadi canice öldürüyorsun onu anladık, bari bu kadar kişinin önünde yapma. Sonuçta bu insanın da bir onuru ve şerefi var.  Hadi onu da geçtim bari bu ileri teknolojik çağda hala adamı öldürmek için ip kullanma. Bunun aşısı var zehiri var.  Adalet dedikleri buysa, batsın böyle adalet.

Türkiye’deki kan davalarına en müslümanımız bile haram diyor ve hiçbirimiz onaylamıyoruz. Fakat İran’daki bu infaz cezalarında kan davaları devam ediyor. Tek bir farkla; orada suçu kan davalılar değil, devlet işliyor.

İran’da halka açık infaz

İran’ın en güçlü adamı unvanıyla tanınan Ruhullah Dadaşi’yi tartıştığı bir trafik kazasında bıçaklayarak öldüren kişi, halka açık alanda asılarak idam edildi.

Başkent Tahran’ın batısındaki Kerec şehrinde, Temmuz ayında trafikte diğer iki arkadaşı ile birlikte tartıştığı Ruhullah Dadaşi’yi bıçaklayarak öldürmekten idam cezasına çaptırılan mahkûmun infazı bu sabah gerçekleşti.

İsmi Alirıza Molla Sultani olarak açıklanan 18 yaşındaki mahkûmun infazı olayın yaşandığı yerde halkın gözü önünde bu sabah gün doğmadan yapıldı. İran basını, infaza yaklaşık 15 bin kişinin katıldığını yazdı. İdam sehpasına çıktığı sırada iki kez ayağı kayan ve ağlayan katilin af isteği maktulün ailesince reddedildi.

2009 ve 2010 yıllarında yapılan İran’ın en güçlü adamı yarışmasında birincilik unvanını alan Dadaşi, bu yıl Keşm kentinde düzenlenen uluslararası bir yarışmada da şampiyon olmuştu.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver