Irakeyn Seferi Nedir Sonuçları Hakkında Bilgi

Irakeyn Seferi Nedir Sonuçları

Irakeyn Seferi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Irakeyn Seferi Nedir, Irakeyn Seferi Ne Anlama Gelir, Irakeyn Seferi Ne Demektir, Irakeyn Seferi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Irakeyn Seferi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Irakeyn Seferi Anlamı

Irakeyn Seferi Nedir Sonuçları
Kanunî Sultan Süleyman’ın İran’a yaptığı, Bağdat’ın fethi ile sonuçlanan sefer (1533-1534). Çaldıran Savaşı’ndan sonra iki devlet arasında herhangi bir savaş olmamakla beraber barış da yapılmamıştı. Şah İsmail 1524′te öldü ve yerine oğlu Şah Tahmasp geçti. Bunun zamanında da iki devlet arasında soğukluk sürdü. Tahmasp, V. Karl’a (Şarlken) ve Avusturya Hükümdarı Ferdinand’a elçiler göndererek ittifak teklif etti. Ayrıca sınırda olan bazı olaylar, her iki taraftan bazı sınır beylerinin İran’a ve Osmanlılara sığınması üzerine Osmanlı İmparatorluğu İran’a savaş açtı. Önce Sadrazam İbrahim Paşa, İran’a doğru İstanbul’dan hareket etti (Eylül 1533), Diyarı Bekr’den (Diyarbakır) sonra bir hayli kale alındı ve 1 Temmuz 1534′te Tebriz’e gelindi. Sadrazamın arkasından padişah da Haziran 1534′te İran’a doğru hareket etti. Aralık 1534′te Bağdat, İranlılardan alındı ve 1536 yılında İstanbul’a dönüldü.

Konu ile ilgili aramalar: Irakeyn Seferi Nedir Irakeyn Seferi ödev ara Irakeyn Seferi kelime anlamı Irakeyn Seferi sözlükte ara Irakeyn Seferi ansiklopedi bilgi bankası ara Irakeyn Seferi ne demek Irakeyn Seferi neye denir

Irakeyn Seferi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver