İpek Yolu İpek Yolunun Önemi Nedir

İpek Yolu Nedir Neresidir Nerededir?

İpek yolu Nedir Neresidir Nerededir, İpek yolunun Önemi Nedir
İpek yolu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İpek yolu Nedir, İpek yolu Ne Anlama Gelir, İpek yolu Ne Demektir, İpek yolu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İpek yolu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İpek yolu Anlamı

İpek yolu Nedir Neresidir Nerededir?
Çin’i batıya bağlayan eski ticaret yolu. Binlerce kilometre uzunluğundaki İpek Yolu, iki büyük uygarlık olan Roma ve Çin arasında hem mal hem de kıt’alar arasındaki kültür alışverişinde önemli rol oynamıştır. İpek Yolu ile yoğun bir şekilde Doğu’ya yün, altın ve gümüş; Batı’ya ise ipek, porselen, kâğıt ve baharat taşınıyordu. Uzak Doğu’dan yüklü kervanların getirdiği ipek ve baharat, Batı dünyası için uluslar arası ilişkilerde önemli bir rol oynamıştır. İpek Yolu, Doğu kültürünün Batı kültürüyle kaynaşmasını sağlamıştır.

Orta Çağda, ticaret kervanları, şimdiki Çin’in Xian (Zian) kentinden hareket ederek kuzeybatı yönünde Çin Seddi’ni izleyerek Özbekistan’ın Kaşgar kentine gelirlerdi. Burada ikiye ayrılan yollardan ilkini izleyen kervanlar, Afganistan ovalarından Hazar Denizi’ne; diğeriyle de Karakurum dağlarını aşarak İran üzerinden Anadolu’ya ulaşırlardı. Anadolu’ya gelen ticarî mallar deniz yoluyla ya da Trakya üzerinden kara yoluyla Avrupa’ya taşınırlardı. Yolun tümünü geçen yolcu sayısı çok azdı; mallar aracılar arasında aktarma yapılarak taşınıyordu.

İpek Yolu, Asya’yı Avrupa’ya bağlayan ticaret yolu olmasının ötesinde, binlerce yıldan beri bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların izlerini de taşımaktadır. Orta Asya’daki Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmalarından sonra, Birleşmiş Milletler tarafından İpek Yolu’nun hem bir ticaret yolu hem de tarihî ve kültürel değer olarak yeniden canlandırılması fikri gündeme gelmiştir. Asya’yı boydan boya geçecek olan kara yolu projesinin esin kaynağını tarihî İpek Yolu oluşturmuştur.

Konu ile ilgili aramalar: İpek yolu Nedir İpek yolu ödev ara İpek yolu kelime anlamı İpek yolu sözlükte ara İpek yolu ansiklopedi bilgi bankası ara İpek yolu ne demek İpek yolu neye denir

İpek yolu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver