İnternet Hızlandırma DNS

Eğer Google’ın DNS sunucularını ya da OpenDNS’yi kullanıyorsanız, youtube videolarının ve diğer internet sayfalarının ne kadar hızlı yüklendiğini farketmişsinizdir. Eğer hala ISP’nin DNS sunucusunu kullanıyorsanız, şimdi Google DNS veya OpenDNS’ye geçmenin tam zamanı!

Sponsorlu Bağlantılar

Bu hızın nedeni OpenDNS ve Google’ın DNS isteklerinde lokasyon atamak için CDNs ile çalışmasıdır. Bundan dolayı siz bir web sayfasını ziyaret etmek istediğinizde, size en yakın olan sunucuyu bulur ve böylece sayfayı en hızlı biçimde açıp görebilirsiniz.

İnterneti hızlandırmak için daha hızlı bir dns kullanın:

GoogleDNS veya OpenDNS’yi kullanmak için bilgisayarınızın DNS adresini değiştirmelisiniz.

Google‘dan yapılan açıklamaya göre yeni DNS adresleri aşağıdaki gibi sıralanıyor;

8.8.8.8
4.2.2.5
8.8.4.4

OpenDNS Numaraları ise şöyle:

208.67.222.222
208.67.220.220

Öncelikle “Başlat” a tıklayın, ardından “Denetim Masası”na tıklayın ve açılan pencereden “Ağ ve İnternet” linkine tıklayın. Şimdi ise en üstte olması gereken “Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle”ye tıklayın. Buradan sağ taraftaki “Yerel ağ bağlantısı” yazan linke tıklayın. Yeni pencere açılacaktır. Bu açılacak pencerenin alt tarafındaki “özellikler” butonuna tıklayın. Yeni bir pencere daha açılacak. Buradan ” İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4)” yazan seçeneğe çift tıklayın. Daha sonra alttaki gibi  bir pencere çıkacaktır. Burada altını çizdiğim “aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini işaretleyin ve aktifleşecek olan alt alta iki kutuya da aşağıdaki Google DNS rakamlarını girin. Son olarak Tamam diyerek kapatın.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

Cevap Ver