İnterferon Nedir Görevi Hakkında Bilgi

İnterferon Nedir Görevi

İnterferon Nedir Görevi İnterferonun görevi nedir ne işe yarar
İnterferon anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İnterferon Nedir, İnterferon Ne Anlama Gelir, İnterferon Ne Demektir, İnterferon Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İnterferon ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İnterferon Anlamı

Virüs hastalığına yakalanmış bir organizmanın o virüse karşı direnç sağlamak ve enfeksiyonu yok etmek için hücrede oluşturduğu bir çeşit antikor. 1957 yılında, İsaacs ve Lindenmann, ültraviyole ışınıyla etkisiz hâle getirilmiş grip virüsüyle bulaştırdıkları tavuk embriyosundan antiviral etki gösteren bir çeşit protein elde etmeyi başardılar ve adına interferon dediler. Yapılan araştırmalar virüslerle enfekte edilmiş birçok hayvanın kanından ve organlarından interferon elde edilebileceğini gösterdi. Son zamanlarda Japon araştırmacıların yaptıkları çalışmalar sonucunda bu maddenin yapay olarak da elde edilmesi gerçekleştirildi. İnterferonun birinci görevi, içinde bulunduğu hücreyle birlikte çalışarak virüsün bölünmesini ve çoğalmasını engellemek, ikinci görevi ise öbür hücreleri saldırıdan haberdar etmektir. Virüs hastalığına yakalanan hücre, interferon üreterek bir tür bağışıklık kazanır ve başka bir virüsten etkilenmez. Hücre, öbür hücreleri de virüs saldırısından haberdar edince bu hücreler de saldırıya uğramışçasına interferon üretir. Deneylerin ortaya koyduğu en önemli bulgulardan biri de interferonun tavukta görülen ve nedeninin bir virüs olduğu bilinen Rous sarkomunun, yani bir çeşit kanserin gelişmesini durdurmasıdır.

Konu ile ilgili aramalar: İnterferon Nedir İnterferon ödev ara İnterferon kelime anlamı İnterferon sözlükte ara İnterferon ansiklopedi bilgi bankası ara İnterferon ne demek İnterferon neye denir

İnterferon ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver