İnsanda Kuduz Belirtisi, Kuduz Belirtileri, Kuduz Belirtileri İnsanda

kuduz belirtisi, kuduz hastalığı belirtileri, kuduz hastalığının belirtileri nelerdir,

Kuduz belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Hayvanların insanları ısırması neticesinde hayvanlarda bulunan bir çeşit virüsün insan vücuduna girmesi ve merkezi sinir sistemini olumsuz yönde etkilemesi sonucu husule gelen kuduz hastalığının belirtileri nelerdir, sizler için araştırıp sayfamızda yer verdik. Söz konusu olan virüs daha çok memeli hayvanların ve kuşların hücrelerine yerleşir ve en çokta kurt, tilki, yarasa, tavşanda bu virüs oldukça yaygın olduğundan, bu hayvanların insanı ısırmasıyla beraber insan vücuduna girerek beyin ve omurilik yani merkezi sinir sistem dediğimiz bu bölgeyi etkileyerek ölüme sebebiyet verebilir.

Kuduza sebep olan virüs daha çok evcil hayvanlar olan köpek ve kediden insanlara bulaşmaktadır. Köpek ve kedinin insanı ısırması ya da tırmalaması sonucu bu havyaların salyasında bulunan virüs yaradan içeri kolayca sızmaktadır. Virüs doğrudan beyne yönelir ve kuluçka süresi 10 gün ile 8 ay arasında değişmektedir. Hayvanların ısırdığı bölge kafaya ne kadar yakınsa kuluçka süresi de o kadar az olur.

Kuduzun belirtileri nelerdir?

 

Virüs ulaşmak istediği bölgeye geldiği zaman belirtiler başlar. Beyne ve omuriliğe yerleşen virüs ilk olarak insanlarda çırpınma ve huzursuzluğa sebep olur. Bu belirtileri takiben vücutta bulunan kaslar kasılır ve felçlik ortaya çıkar. Kas kasılmaları oldukça ağrılı bir süreçtir. Bilhassa da boğaz kaslarının kasılması çok acılıdır. Kişi su içmekten kaçınır hatta suyu gördüğü zaman tepki verir. Sorun daha da ilerlediği zaman yutkunma ve nefes alma refleksleri durur. Kuduz muhakkak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver