İltihabın Nedenleri İltihap Neden Olur İltihap Tehlikeli Mi

İltihap Nedir İltihabın Nedenleri,

İltihap Nedir, İltihabın nedenleri, İltihap neden olur, iltihap tehlikeli mi
İltihap anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İltihap Nedir, İltihap Ne Anlama Gelir, İltihap Ne Demektir, İltihap Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İltihap ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İltihap Anlamı

Vücudun herhangi bir yerinde mikroplanmadan dolayı şişkinlik, kızartı, ısı ve ağrı ile beliren irin toplaması; yangı olarak da bilinir.

Eski çağlarda iltihabın varlığı yalnızca basit gözlemle saptanırdı. Birinci yüzyılda yaşayan Romalı hekim Celsus, iltihapta görülen dört ana belirtiyi ateş, kızarıklık, şişkinlik ve ağrı olarak sıraladı. Mikroskobun yapısının geliştirilmesinden sonra, iltihabın bu dört ana belirtisinin, küçük kan damarlarındaki değişikliklerden kaynaklandığı anlaşıldı.

İltihap her zaman akut ya da kısa süreli olarak başlar ve dört yönden birine doğru gelişir. Bunlar; çözülme, yeni doku yapımı, irin oluşumu ve kronik iltihaptır. Bakteri ve virüs enfeksiyonları, aşırı sıcak ya da soğuk, ezilme, kimyasal maddeler ya da ışınım nedeniyle oluşan yaralanmalar gibi canlı dokuya zarar veren süreçler iltihap oluşmasına neden olabilir. İltihabın niteliği, oluştuğu organ ya da dokuya göre çok az değişiklik gösterir.

Konu ile ilgili aramalar: İltihap Nedir İltihap ödev ara İltihap kelime anlamı İltihap sözlükte ara İltihap ansiklopedi bilgi bankası ara İltihap ne demek İltihap neye denir

İltihap ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver