İlahi Nedir Hakkında Bilgi

İlahi Nedir

İlahi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İlahi Nedir, İlahi Ne Anlama Gelir, İlahi Ne Demektir, İlahi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İlahi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İlahi Anlamı

Dinî-tasavvufî halk şiirinde Tanrı’yı öven ya da din ve ahlâk ile ilgili konularda söylenen şiir. Bir nazım biçimi değildir. Koşma tipinde yazılır ve hecenin genellikle 7-8-11′li kalıpları kullanılır. Kendine özgü ezgi kalıpları vardır. Bektaşî ozanlarının söylediği ilâhilere ise “nefes” adı verilmiştir. Nefeslerin ilâhilerden ayrımı, bu tür şiirlerde Bektaşîlik ile ilgili temaların işlenmesi, Bektaşî ulularının övülmesi, tarikat ilkelerinin yansıtılmasıdır. İlâhilerde herhangi bir tarikatın izine rastlanmaz. Hristiyanlıkta ilâhi terimi, her türlü dinî şarkıyı, İsa’ya övgüyü, kantikleri (Te Deum, Gloria) kapsar. Aynı terim, müzik yönünden eşit bentli ve sırayla söylenen kesin bir şekilde koşuklanmış parçalar için de kullanılır. İki çeşit ilâhi vardır: Bunlardan biri metni eşit hece ve eşit tonlardan oluşan “ritimli” ilâhi, öteki de aynı uzunluk ölçüsüne göre ayarlanmış olan ilâhidir.

Konu ile ilgili aramalar: İlahi Nedir İlahi ödev ara İlahi kelime anlamı İlahi sözlükte ara İlahi ansiklopedi bilgi bankası ara İlahi ne demek İlahi neye denir

İlahi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver