İktisadi Programlar Bölümü olan üniversiteler, İktisadi Programlar Bölümü hangi üniversitelerde var? 2013-2014

Üniversite sınavına hazırlanan ve İktisadi Programlar bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte İktisadi Programlar Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Merkezinde tükenebilir kaynakların insanların ihtiyaçlarını karşılamak için en etkin biçimde kullanılması, bu kaynakların artırılması ve üretilen mal ve hizmetlerin bölüşümü ile ilgili konularda eğitim vermek olan disiplinler grubudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışma Alanları

Mezunlar; kamu ve özel sektöre ait kurum ve kuruluşlarda hammadde ve insan gücü kaynaklarının en kârlı biçimde ürüne dönüştürülmesi, üretilen mal ve hizmetin tüketiciye ulaştırılması konusunda planlamalar yapmak için, üretim, planlama ve ticaret bölümlerinde; bankalarda, sigorta şirketlerinde, borsa ve aracı kurumlarda, eğitim ve araştırma kurumlarında, DPT’de uzman olarak; özel kuruluşlarda ve kamu kuruluşlarında yönetici, danışman olarak çalışabilirler.
Çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanı vardır. Mezunlar, son yıllarda özellikle bankalar ile finans kurumlarında, araştırma kurumlarında çalışma olanağı bulabilmektedirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

İnsan ihtiyaçlarının sonsuzluğunu ve ekonomik olayların toplumların yapısını etkileme gücünü göz önünde bulundurursak, bu bilim dallarının öneminin her geçen gün artacağını da söyleyebiliriz. Buna bağlı olarak, özellikle Türkiye ve dünya ekonomileri hak kında bilgi sahibi, farklı dallarda uzmanlaşmış ekonomistlere olan ihtiyaç da devam edecektir.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Sayısal düşünme yeteneğine sahip olması
Sosyoloji, ekonomi, hukuk, istatistik konularına ilgi duyması
Araştırma ve incelemeye yeteneğinin olması
Yaratıcı olması
İletişim ve işbirliğine açık olması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver