İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni, İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni hakkında, İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni ile ilgili bilgi, İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni mesleği, İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni nasıl olunur, İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni olmak için, İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni olmak için hangi okulu okunmalı, İklimlendirme Sistemleri Teknisyeninin özellikleri , İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni Görevleri
İş programı ve keşif yapar, Kişisel emniyeti ve çevre güvenliğini sağlar, İşe uygun kullanılacak takım ve malzemeleri belirler, Malzemenin piyasa fiyatlarını araştırır, işçilik maliyeti hesaplar, Klima montajı için gerekli alet ve malzemeleri hazırlar, Klima seçimi yapar, pencere tipi klima montajı yapar, Split klima montajı yapar, Klima bakımı yapar, Klimanın elektriksel arızalarını tespit eder ve giderir, Klimanın mekaniksel arızalarını tespit eder giderir, Kat kliması montaj öncesi hazırlık yapar, Kat kliması montajı yapar, Mühendis gözetiminde kanallı tip klima santralinin montajını yapar, Klima ve iklimlendirme tesislerinin otomatik kontrol sistemlerini çalıştırır, işletir, konfor şartlarını sağlayan ayarlamalarını yapar, İklimlendirme cihaz ve sistemlerinde kaçak arama, bulma, vakumlama ve gaz şarjı işlerini yapar, İklimlendirme tesislerinde işletmecilik yapar, Konfor kliması, temiz oda vb. özel iklimlendirme tesislerinde konfor ve hijyene dayalı tüm şartları yerine getirir, Klimalı kara taşıtlarının(Otomobil, kamyonet, kamyon, otobüs v.b) klima devresinin montaj, bakım ve onarım işlerini yapar, kullandığı araç gereç takım ve teçhizatın bakımın yapar, Raporlama ve takip işlerini yürütür, Mesleki gelişimine ilişkin etkinliklere katılır, Genel ve teknik iletişim kurar, Meslekle ilgili yayınları, teknolojik gelişmeleri takip eder,

Sponsorlu Bağlantılar

 

İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni Kullanılan Malzemeler
Geri kazanım ünitesi, tekrar doldurulabilir silindir, Refraktometre, Ölçme ve kontrol aletleri, gaz kaçak dedektörleri, soğutma kompresörü ve yardımcı elemanlar, evaporatör kondenser ve yardımcı elemanlar, akışkan kontrol cihazları, vakım pompası, şarj silindiri, basınç manifoldları, şarj ve vakumlarda kullanılan hortumlar, su soğutma kuleleri, elektriksel ölçme aletleri, el takımları, el breyzi, oksi asetilen kaynak seti, bakır boru bağlantı aletleri, hava hızı ölçüm airometre cihazları, hava kanalı yapımında kullanılan aletler, klima kompresörü ve yardımcı elemanları (Röle, termik kondansatör vb). Genleşme valfları, filtre kurutucular, sıvı toplama tankı, yağ separatörü, basınç dengeleyici, alçak, yüksek ve kombine presostatlar, termostatlar, hava hızı ölçüm cihazları hava kanalı yapımında kullanılan aletler, sert lehim malzemeleri, oksijen ve yanıcı gaz tüpleri, bilgisayar ve ilgili yazılımlar,

 

İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni Özellikleri
İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni olmak isteyenlerin; Meslek etiği ve iş ahlakına sahip, Fen bilimine, özellikle elektromekanik konulara ilgi duyan, Mekanik ilişkileri algılayabilen, bedenen güçlü ve dayanıklı, elleri ve gözleri sağlam bunları eş güdümle kullanabilen, İnsanlarla iyi iletişim kurabilen, Estetik beğeniye sahip, sorumluluk sahibi, hızlı karar verebilen, ekip çalışmasına yatkın, işbirliğine inan, inisiyatif kullanabilen, titiz, düzenli, dikkatli, tedbirli çalışabilen, güç pozisyonlarda çalışabilen, tasarım ve çizim yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.

 

İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni Okulu
Mesleğin eğitimi; Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarında Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Klima Sistemleri dalında verilmektedir. Yaygın mesleki ve teknik eğitim programlarını yoluyla bu alan/dalda eğitim almak isteyenlere örgün eğitime denk mesleki eğitim verilebilmektedir.

 

İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.

 

İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni Diploma
-Mezun olunan Mesleki ve Teknik Ortaöğretim programına ait diploma ve “Teknisyen” unvanını alırlar. Ustalık belgesinin yetki ve sorumluluklarını taşıyanlara mesleklerinde bağımsız “İşyeri Açma Belgesi” verilir. Mezunlar istedikleri takdirde “Ustalık Belgesi” de alabilirler.

 

İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni Çalışma Alanları
Bu meslek elemanları; İklimlendirme sistemlerine havalandırma kanalları imal eden işletmelerde, İklimlendirme cihazlarının montaj, bakım ve onarım işlerini yapan yetkili servislerde, çeşitli soğutma, iklimlendirme ve havalandırma cihazlarının satış ve montajını birlikte yapan bayilerde, iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinin montaj, bakım ve onarım işleriyle ilgili yetkili servislerde, çeşitli işyerleri, fabrika, kapalı alışveriş merkezleri vb. yerlerde kurulu bulunan soğutma, iklimlendirme ve havalandırma sistemlerinin işletilmesi ve bakım işlerinde, meslek eğitimlerini tamamlayarak diplomasını alanlar, gerekli sermayeye sahip olurlarsa alanlarında kendi iş yerlerini de açabilirler, Ülkemizin iklim yönünden farklılıklar göstermesi nedeni ile hem ısıtma, hem de soğutma cihazlarına, tarım ülkesi olması nedeni ile soğuk hava depolarına ihtiyaç her geçen gün daha da artmaktadır. Teknolojik gelişmeler sonucu çok çeşitli markalarda yerli ve yabancı iklimlendirme ve soğutma sistemlerinin yaygınlaşması ile bu alanda çalışacak meslek elemanlarına gereksinim duyulmaktadır. Soğutma ve iklimlendirme tesislerini projelendirecek, kuracak çalıştıracak ve bakımını yapacak teknik personele hem özel, hem de kamu kesiminde ihtiyaç duyulmaktadır.

 

İklimlendirme Sistemleri Teknisyeni Meslekte İlerleme
Meslek liselerinin “Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme” alanından mezun olanlar; Gaz ve Tesisatı Teknolojisi, İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi, Yapı Tesisat Teknolojisi önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde Ortaöğretim başarı puanları, okul türleri, METEB’leri ve mezuniyet yılları dikkate alınarak programların kontenjanları dahilinde yerleşebilirler. Ayrıca mezunlar ÖSYM tarafından yapılan YGS’ye girip başarılı oldukları taktirde üniversitelerin, Teknoloji Fakülteleri bünyesinde yer alan Enerji Sistemleri Mühendisliği programlarını tercih ederlerse ilgili puan ve program kontenjanı dikkate alınarak yerleştirilebilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında branşlarında görev alan mezunlar genel lise mezunlarına göre bir üst derece ile işe başlarlar. Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Ustalık belgesini alanlar kendi işyerlerini açabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar mesleki eğitim merkezlerinde düzenlenen iş pedagojisi kursuna katılıp başarılı olmaları durumunda Usta öğreticilik belgesine sahip olurlar. Kendi işyerlerini kurarlar, girişimci olarak da ilerleme kaydedebilirler. İklimlendirme teknisyenleri, çalıştıkları kurum, kuruluş ve işletmelerde ustabaşı, şef olabilirler. Yetkili servislerde çalışanlar, soğutucu ve klima işleriyle birlikte yıkayıcılar, pişiriciler, ısıtma cihazları ve diğer elektrikli ev aletlerinin montajı, bakımı ve onarımı konularında kendilerini geliştirebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver