Ihlara Vadisi Nedir Nerededir Hakkında Bilgi

Ihlara Vadisi Nedir Nerededir

Ihlara Vadisi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Ihlara Vadisi Nedir, Ihlara Vadisi Ne Anlama Gelir, Ihlara Vadisi Ne Demektir, Ihlara Vadisi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Ihlara Vadisi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Ihlara Vadisi Anlamı

Ihlara Vadisi Nedir Nerededir
Aksaray ilinde vadi. Bugünkü adını Ihlara köyünden alan vadinin eski adı Peristrema’dır. Bu dar vadinin içinden Melendiz Çayı akar. Selime ve Ihlara köyü arasında, 10 km kadar uzunluktaki vadinin iki yamacında kayalara oyulmuş pek çok dinî yapı yer alır. Vadinin içindeki Yaprakhisar Köyü tamamen kaya içine oyulmuş bir yerleşme merkezidir. Kilise, manastır, keşiş mezarları Bizans devrine aittir. 20-25 yıl öncesine değin pek az tanınan vadi, bu süre içinde yapılan araştırma ve bulgular sonucu Ürgüp ve Göreme çapında tanınmış bir yöre oldu. Kapadokya’nın çok önemli bir kesimidir. Özellikle ilk Hristiyanların özel ve gizli etkinliklerine sahne olduğundan Hristiyan dünyasınca kutsal sayılır. Hasan Dağı’nda kurulan bir manastırda yetiştirmek için devşirilmiş, fakat binlercesi birden ölmüş çocuklar ilk azizlerden sayılmıştır. Bu çocukların rastlantılarla bulunan mumyalarını ilk zamanlar çevre köylüleri yağmur duasıyla çaya atarlardı. Sonra bu olayı haber alan eski eser koleksiyoncuları ve kaçakçıları bu mumyaları ele geçirip Avrupa’da satmaya başlamışlardır. Bugün Ihlara Vadisi, Türkiye’nin turistik bölgelerinden biridir.

Konu ile ilgili aramalar: Ihlara Vadisi Nedir Ihlara Vadisi ödev ara Ihlara Vadisi kelime anlamı Ihlara Vadisi sözlükte ara Ihlara Vadisi ansiklopedi bilgi bankası ara Ihlara Vadisi ne demek Ihlara Vadisi neye denir

Ihlara Vadisi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver