Ihlamurun Faydaları

IHLAMUR VE IHLAMURUN FAYDALARI
Latince adı (TILIA GRANDIFOLIA – TILIA CARDATA) olan bu ağacın yaz ve kış ıhlamuru olarak iki çeşidi vardır. Kış ıhlamurunun yaprakları küçüktür. Yaz ıhlamurundan iki hafta daha geç çiçek açar. Ve daha fazla bulunur.

Ihlamurun çiçekleri, yemişleri ve özsuları ilaç olarak kullanılır. Ihlamur çiçekleri (yaprakları hariç) çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından bilinip kullanılmaktadır. Ihlamur çayı krampları çözer. Ter söktürür. Dinlendirir. Öfkesini yatıştırır. Ihlamur çayı çok lezzetlidir. Mideyi kuvvetlendirir. Bilhassa bu çay ördekayağı ve kediotu ile karıştırılırsa tesiri kat kat artar. Kan dolaşımını düzenlemeye bire birdir. Ayrıca krampları giderir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ihlamur çayı soğuk algınlığına ve ona bağlı hastalıklara karşı kullanılır. İshale çok iyi gelir. Bu çayla mazmaza (ağızda çalkalama) ve gargara (boğazda çalkalama) yapılırsa ağız yaralarını iyileştirir.

İlgili aramalar: ıhlamurun faydaları nelerdir? ıhlamur nelere iyi gelir? ıhlamur soğuk algınlığına iyi gelir mi? ıhlamurun sağlığa yararı nedir?

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver