İğdenin Faydaları Neler-İğde Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir-İğde Yağı Nasıl Kullanılır Hakkında Bilgi

Aşağıda İğdenin Faydaları Neler-İğde Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir-İğde Yağı Nasıl Kullanılır ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

İğdenin Faydaları Neler-İğde Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir-İğde Yağı Nasıl Kullanılır

İğde hoş kokusu ve kekremsi tadı ile bilinen bir meyvedir. Ancak bitkisel şifa açısından incelendiğinde iğdenin faydaları ne kadar da fazlaymış diye insan demeden geçemiyor.  İğde meyvesi ayrıca iğde yağı elde etmek için de kullanılmaktadır. İğde yağı,  cilt nemlendirici ve ağız kokusunu önleyici bir bitki olarak biliniyor. Şimdi hem iğde neye iyi gelir onları öğrenelim hem de iğde yağının cilde faydaları ve kullanımı konusunda kısa bilgiler verelim.

 

Kokusunun zihin açtığı bilinen iğdenin daha başka ne gibi faydaları varmış, gelin hep birlikte öğrenelim.

İğde, halk arasında başta bağırsak bozuklukları ve ağız pasını gidermek için kullanılırken, ishali de önlüyor. Bu lezzetli meyvenin çiçeklerinin kaynatılıp balla tatlandırılarak içilmesinin egzama, öksürük ve bağırsak bozukluklarına iyi geldiği belirtiliyor. İğde ağaçlarının ayrıca, haziran ayı başlarında açtığı çiçeklerini koklamak da zihne kuvvet ve açıklık verdiği kaydediliyor.

Bunların yanı sıra iğdenin faydaları; ishal tedavi edici, idrar yolları ve bağırsak temizleyicidir ve kimbilir daha bilmedğimiz bir çok faydası var.

İğde Yağı: Organik asitler (malik asit), vitaminler (B grubu, E ve C) ve flavon glikozitlerini içerir.

İğde Yağının Faydaları: Yaraları iyileştirir. Vücuda kuvvet verir. Ağız kokularını giderir. Antiseptik etkileri vardır. Ağız yaralarını tedavi eder. Bağırsak bozukluklarını giderir. Ateş düşürür. Bağışıklık sistemine güçlendirici olarak kullanılır. Taşıdığı yüksek oranda C vitamini nedeniyle grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu olarak kullanılır.

İğde Yağı Nasıl Kullanılır? Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Ağız kokusu için, aynı yöntemle gargara yapılır. Haricen; antiseptik özelliğinden dolayı temel yağlar içerisine karıştıtılarak yara sıyrık üzerine tatbik edildiği gibi cilde nemlendirici olarak da kullanılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver