İdrardan Kan Gelmesi, İdrardan Kan Gelmesi Ne Anlama Gelir, İdrardan Kan Gelmesi Nedenleri

idrardan kan gelmesi sebebi, idrardan kan gelmesi ve yanması, idrardan kan gelmesinin nedeni, idrardan neden kan gelir

İdrardan kan gelmesinin sebepleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İdrardan kan gelmesinin sebeplerine baktığımız zaman oldukça çeşitli sebepler olduğu aşikar. Kanlı idrarın ne tür bir hastalığın belirtisi olduğunu anlayabilmek için hekim kontrolünde birtakım testlerin yapılması gerekir. İdrarda görülen kanın rengi de miktarına göre pembe tonlarında ya da daha kırmızı tonlarda olabilir.

Çoğu zaman gözle görülebilir nitelikte olan kanlı idrar bulanıktır ve cam bir kaseye konulduğu zaman kanlı olan kısmı alta çöker. Kanamanın merkezini anlayabilmek için Guyon adlı deney uygulanır. Guyan deneyinde hastaya 3 ayrı kap verilir ve bu kaplara ayrı ayrı idrarını yapması söylenir. Her kaba idrarını yapan hasta kapları görevlilere teslim eder ve inceleme başlar. Üç ayrı kapta bulunan idrar incelenerek renk değişimlerine bakılır. İlk kapteki idrarın rengi değişir ise kanama üretradan kaynaklanıyor demektir. Eğer 3 kapta da değişimler söz konusu ise kanama böbreklerden veya idrar borusundan kaynaklanıyor olabilir.

Genel olarak idrarda kanama nedenlerinden bahsedecek olursak böbrek taşları, böbrek taşları veremi, tümörler, idrar yolu iltihapları, idrar yolunda taş oluşumudur.

Kanlı idrar her seferinde gözle görülmez ancak belirtileri hissedilir. İdrarda kan belirtileri ise sürekli idrara çıkma isteği, idrar yaparken yanma hissi, karın bölgesinin altında hissedilen ağrı, ara ara yükselen ateş ve kötü kokulu idrardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver