İdrarda Yapılan Gebelik Testleri

Hamileliği Öğrenmek İçin İdrar Testleri

Yalnızca tek sefer kullanabileceğiniz testler gerekli bütün aksesuarlarıyla, kutular içinde, eczanelerde reçetesiz olarak satılır. Bazıları bir kutu içinde iki tane olarak satılır. Bunun nedenş eğer gerekirse birkaç gün sonra yeniden tepkimeyi ölçmek için ikinci bir test yapmaya yarar. Farklı markalar vardır. Her kutu içinde kullanım kılavuzları verilir. Bu kılavuzlar anne aday adayının :) testi kolayca uygulayabilmesi için yeterince açıktır ancak yine de incelikle uygulanmadıkları takdirde hatalar olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer testiniz olumluysa bu, büyük ihtimalle hamile olduğunuzu gösterir (Yanlış çıkan pozitif sonuca çok az rastlanır). Buna karşın eğer test olumsuzsa, hamile olma ihtimaliniz kesinlikle yoktur denilemez. Örneğin, testin çok erken yapıldığı, adet gecikmesinin çok kısa olduğu durumlarda çok yeni bir hamilelik söz konusu olabilir.

Günümüzde testler, hamileliği giderek daha erken öğrenmeye izin veriyor. Laboratuvarlar arasında bu iş artık kimin hamileliği daha önceden haber vereceğine dair saate karşı gerçek bir yarış haline geldi.

Ancak aşılmadıkça yanıtın mümkün olmadığı bir eşik, bir sınır var. Öyle ki, hormonlar bir hamileliği ortaya çıkaran belirtici oranı henüz yakalayamamıştır ve bu eşik her kadında aynı değildir. Bir kadından diğerine hormon oranı değişebilir. Böylelikle, aynı günde hamileliği başlamış olan iki kadın aynı testten farklı sonuçlar alabilirler.

Testi yapmak için, bir gece önce çok fazla bir şey içmemek koşuluyla, sabah idrarının kullanılması tavsiye edilir. Böylelikle daha koyu ve dolayısıyla hormon oranı daha yüksek bir idrar elde edilir.

Kısacası, eğer hamilelik testiniz olumluysa hamileliğinize neredeyse kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Eğer test olumsuzsa ve vaktinden önce uygulanmışsa yeniden uygulamak için bir hafta bekleyin. Bu sürenin sonunda da test olmumsuzsa ve adet gecikmeniz üzüyorsa, büyük olasılıkla bir laboratuvar incelemesi yapacak bir doktora başvurmanız yerinde olur. Doktor kendi başınıza yapacağınız testlerden farklı olarak yalnız ve hamilelik hormonlarının var olup olmadığını ortaya koymakla kalmayacak, ayrıca bu hormonların miktarını da ölçebilecektir.
Aramalar: gebelikte testi sonucum pozitifse gebemiyim? hamilelik testi yaptım olumlu çıktı şimdi hamilemiyim?

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver