İdrar Yolu Enfeksiyonları Nedenleri, İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Nedenleri, İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Nedenleri Nelerdir

idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu neden olur, ,

İdrar yolu enfeksiyonları nedenleri

İdrar yolu enfeksiyonları erkeklere nazaran kadınların daha sık karşılaştığı bir sorun olarak bilinmektedir. İdrar kesesinin iltihap dolması olarak tanımlanan idrar yolu enfeksiyonları kişide mütenevvi sıkıntılara sebep olur. Dikkate alınmayan idrar yolu enfeksiyonları daha da ilerleyerek böbrek iltihaplanması gibi ciddi bir soruna zemin hazırlamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonun nedenleri hakkında bilgilenelim ve soruna yol açan hususlardan korunalım.

Sponsorlu Bağlantılar

İdrar yolu enfeksiyonlarının en sık görülen nedeni böbrek taşının idrar yolunu tıkamasıdır. Bunun dışında en sık rastlanan bir diğer sorun ise özelikle kadınların menopoz dönemine girmelerinden sonra ve gebelik dönemlerinde mesanelerinin tam olarak boşalamamasıdır.

İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan diğer sebepler ise AIDS ve diyabet (şeker) gibi hastalıklardır. Ayrıca cinsel ilişki esnasında da partnerin taşıdığı bakterilerin bulaşması sonucunda da idrar yolu enfeksiyonları oluşur. Bu nedenle cinsel ilişki sonrası bilhassa kadınların 2 bardak su içmeleri ve idrar çıkmaları önerilir.

İstenmeyen gebelikleri önlemek için erkeğin kullandığı kondom da kadında idrar yolu enfeksiyonuna sebep olur. Bunun yanı sıra prostat rahatsızlığı bulunan erkeklerin de tam boşaltım yapamaması idrar yolu enfeksiyonu nedenleri arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver