İdeoloji Nedir Hakkında Bilgi

İdeoloji Nedir

İdeoloji anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İdeoloji Nedir, İdeoloji Ne Anlama Gelir, İdeoloji Ne Demektir, İdeoloji Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İdeoloji ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İdeoloji Anlamı

Siyasal ve toplumsal bir öğreti oluşturan, bir hükûmetin, bir partinin, bir sosyal sınıfın davranışlarına yön veren politik, hukuksal, bilimsel, felsefî, dinsel, moral, estetik düşünceler bütünü.

Sosyal bilimlerde sıkça kullanılan ideoloji sözcüğü, İlk kez 1796′da Fransız filozof A.L.C. Destutt de Tracy tarafından kullanıldı.
Destutt, ideoloji sözcüğünü fikirleri, düşünceleri inceleyen bilim olarak kullanırken daha sonraki dönemlerde dünyaya, topluma ve insana yönelik tutum ve düşünceler olarak kullanılmaya başlandı.

Günümüzde ideoloji kavramı, bir kişinin, grubun ya da topluluğun çıkarlarını haklılaştırmaya yarayan düşünce ve fikirler sistemi olarak tanımlanmasının yanında, siyasal düşünce, tutum gibi kavramlara yönelik olarak da kullanılabilmektedir.

Konu ile ilgili aramalar: İdeoloji Nedir İdeoloji ödev ara İdeoloji kelime anlamı İdeoloji sözlükte ara İdeoloji ansiklopedi bilgi bankası ara İdeoloji ne demek İdeoloji neye denir

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver