İdealizm Nedir Hakkında Bilgi

İdealizm Nedir

İdealizm anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İdealizm Nedir, İdealizm Ne Anlama Gelir, İdealizm Ne Demektir, İdealizm Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İdealizm ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İdealizm Anlamı

Varolan her şeyi düşünceye öncelik vererek açıklayan felsefî öğreti. İdealizm, duyulur dünyanın, görüngülerin karşısında hiç bir koşula bağlı olmayanı, saltık olanı bulmaya çalışır. Böylece gerçekliğin asıl özü, değişmez ve zaman dışı olan idealarda ya da ideaların nesnel alanında bulunacaktır.

İdealizm herhangi bir şeyin deney ve gözlemle keşfedilmesine karşı olduğu gibi, ateizm ve kuşkuculuk gibi düşüncelere de karşıdır. İdealizme göre, dünya ve varoluş ancak düşünce ve zihinle keşfedilebilir.

İlk kez M.Ö. 6. yüzyılda Ksenefonos tarafından şekillendirilen idealizm düşüncesi, Plâto ile birlikte yeni bir yapıya bürünmüştür. Ona göre, gerçek varlık ideadır; bu nedenle nesneler yalnızca bir görüntüden ibarettir.

İdealizm düşüncesi, Alman filozof Kantla tarafından yeniden tanımlandı. Kant duyumların ve deneylerin verdiği bilginin aldatıcı olduğunu belirterek, gerçeğin zihnin yansıması olduğunu belirtmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: İdealizm Nedir İdealizm ödev ara İdealizm kelime anlamı İdealizm sözlükte ara İdealizm ansiklopedi bilgi bankası ara İdealizm ne demek İdealizm neye denir

İdealizm ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver