İdeal Kilo Hesaplama Formülü

İDEAL KİLOMU NASIL HESAPLARIM?

Erkeklerin kilosunun yüzde 22’si, kadınlarınkinin ise yüzde 15’i vücut yağlarından oluşur, Bu ortalamanın üzerine çıkıldığında ise ideal kilodan uzaklaşma, yani şişmanlık tehlikesi ortaya çıkar.

ideal kilo hesabı kaç kilo olmam gerekir kilom ne kadar olmalı

Sponsorlu Bağlantılar

Tartıldığınızda ölçtüğünüz ağırlık, kemik, kas, yağ, su, vs.’ den oluşan, vücudun toplam ağırlığıdır. Vücut yağları ortalama olarak erkeklerin kilosunun %15 kadarını, kadınlarınkinin ise %22’sini teşkil eder. Şişmanlık, ortalamalardan %20 oranında daha fazla yağ olduğunda söz konusudur.

Peki, vücudunuzdaki vücut yağlarının kesin miktarını nasıl ölçeceksiniz? Bunu ölçmenin kesin bir yolu yok. Lorentz formülü adı verilen bir yöntemi kullanarak iedal kilo kavramını oluşturmak daha basittir.

Lorentz’in ideal kilo hesabı formülü;

Erkekler için: Kilo= (Boy-100) – (Boy-150) / 4

Kadınlar için : Kilo = (Boy-100) – (Boy-150)/ 2′ dir.

Bununla birlikte, bu formül, yaş ve kemik yapısını hesaba katmaz. Günümüzde uluslararası kabul gören formül Quelet Endeksi’dir (BMI). Şöyle hesaplanır:

Endeks = Kilo / Boy x Boy (metre)

Erkekler için 20-25, kadınlar için 19-24 normal kabul edilir. Endeks, 30’a kadar fazla kiloyu, bunun üzerinde de şişmanlığı gösterir. 40’ın üzerindeyse aşırı şişmanlık söz konusudur ve tıbbi tedavi konusudur.

Bu tanım, estetik olmaktan çok tıbbi olmakla birlikte, vücuttaki yağ oranıyla bağlantılı olduğundan avantajlıdır.

Vücuttaki yağ dağılımı, şişmanlığın getirdiği riskin bir göstergesidir. Bu dağılım şöyle ifade edilir:

Göbek üzerinden alınan bel ölçüsü, kalça ölçüsü

Normal normlar, erkekler için 0.85, kadınlar için ise 0,65 – 0.85’dir.
Aramalar: yaşıma göre kaç kilo olmam gerekir, boyuma göre kaç kilo olmalıyım, ideal kilom nedir, ideal vücut ağırlığımı nasıl hesaplarım

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver