İdam Nedir Hakkında Bilgi

İdam Nedir

İdam anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İdam Nedir, İdam Ne Anlama Gelir, İdam Ne Demektir, İdam Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İdam ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İdam Anlamı

Hukuk yasalarına uygun olarak öldürme ve ölüm cezasına mahkûm olan kimse hakkında uygulanan infaz işlemi. Tarihin her döneminde, her ülkede çeşitli idam biçimleri uygulanmıştır. Çağımızda ise, idam cezaları azalmaktadır. Batı Avrupa ülkelerinin çoğunda ve ABD’nin kimi eyaletlerinde, bu ceza artık uygulanmamaktadır. Türk Ceza Kanunu’nda idamın nasıl ve hangi durumlarda yapılacağı, 1965 yılında yürürlüğe konan bir kanunda belirtilmiştir. Buna göre Türkiye’de idam, suçluyu asma yoluyla infaz edilir. Mahkûmun bağlı olduğu din ve mezhebin bayram ve özel günlerinde infaz işlemi yapılmaz. Bağımsız yargı organları tarafından verilen idam kararı, önce bakanlar kurulunda görüşülür ve bir başbakanlık tezkeresiyle yasama organına aktarılır. Yasama organının kararı onaylamasından sonra, bir yasa işlemi görmeye başlayan karar, cumhurbaşkanının onayına sunulur. Cumhurbaşkanı, yasa statüsündeki bu kararı imzalar. Karar, Resmî Gazete’de yayınlandığı anda yürürlüğe girer.

Konu ile ilgili aramalar: İdam Nedir İdam ödev ara İdam kelime anlamı İdam sözlükte ara İdam ansiklopedi bilgi bankası ara İdam ne demek İdam neye denir

İdam ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver