İdadi Nedir Hakkında Bilgi

İdadi Nedir

İdadi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İdadi Nedir, İdadi Ne Anlama Gelir, İdadi Ne Demektir, İdadi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İdadi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İdadi Anlamı

Osmanlıların son döneminde lise derecesindeki okul. İdadî sözcüğü “hazırlık” anlamındadır. 1838′lerde rüştiye muadili olarak açılan “sıbyan mektepleri”ne de idadî deniyordu. Bu ad, 1869′da bir bakanlık kararıyla rüştiye (ortaokul) sonrası eğitim için açılan okullara verildi. Buna göre, bugünkü liselere muadil olan “sultanî”lere hazırlık sınıflarını içerecekti. 1908 sonrasında ilkokuldan sonra açılan bütün yedi sınıflı okullara idadî dendi. Sultanîler ile idadîler birleşti. Cumhuriyet’ten sonra hepsi lise adını aldı.

Konu ile ilgili aramalar: İdadi Nedir İdadi ödev ara İdadi kelime anlamı İdadi sözlükte ara İdadi ansiklopedi bilgi bankası ara İdadi ne demek İdadi neye denir

İdadi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver