İçtüzük Nedir Hakkında Bilgi

İçtüzük Nedir

İçtüzük anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İçtüzük Nedir, İçtüzük Ne Anlama Gelir, İçtüzük Ne Demektir, İçtüzük Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İçtüzük ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İçtüzük Anlamı

Bir meclis, kurum, kuruluş vb.nin iç işlerini düzenleyen tüzük. Herhangi bir kurum, önceden saptanmış genel kurallara, yani anayasa, yasa, tüzük ve yönetmelik kurallarına göre çalıştığından, yapacağı çalışmalar için içtüzükler hazırlar. İçtüzükler bu genel kurallara aykırı olamazlar. İçtüzük sözcüğü, özellikle parlamento içtüzüğü olarak terimleşmiştir. Dernek ve sendikalar, genel kongrelerinde bu içtüzüğü uygularlar. Yasama organını oluşturan Cumhuriyet Senatosu’nun, Millet Meclisi’nin birleşik toplantılarında yapacakları çalışmalar için içtüzüklerin düzenlenmesi 1961 Anayasası’nca zorunlu kılınmıştır. Meclislerin bu konudaki yetkileri gene anayasa tarafından sınırlandırılmıştır. Meclis çalışmalarına ilişkin, bugün yürürlükte olan üç içtüzük vardır. İçtüzük hükümlerinin anayasaya aykırılığı, Anayasa Mahkemesi tarafından incelenir, gerekirse iptal edilir.

Konu ile ilgili aramalar: İçtüzük Nedir İçtüzük ödev ara İçtüzük kelime anlamı İçtüzük sözlükte ara İçtüzük ansiklopedi bilgi bankası ara İçtüzük ne demek İçtüzük neye denir

İçtüzük ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver