İçtihat Nedir Hakkında Bilgi

İçtihat Nedir

İçtihat anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İçtihat Nedir, İçtihat Ne Anlama Gelir, İçtihat Ne Demektir, İçtihat Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İçtihat ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İçtihat Anlamı

İslâm hukukunda Kuran ve hadislerle kesin bir sonuca varılamayan sorunların çözümü için, düşünceye, özellikle tasıma başvurma. İçtihat yapacak kişinin, üstün yetenekli, fıkıh alanında geniş bilgi sahibi olması gerekir. Bununla birlikte, içtihatta yanılma olasılığı her zaman söz konusudur. İçtihat yapan fıkıh bilginine müçtehit denir. Mezhep kurucuları müçtehitlerdir. Çağdaş hukukta herhangi bir konuda uygulanacak kuralı açık seçik gösteren bir yasa hükmü ya da bir örf ve âdet geleneği bulunmadığı durumlarda yargıcın benimsediği çözüm tarzına da içtihat denir.

Konu ile ilgili aramalar: İçtihat Nedir İçtihat ödev ara İçtihat kelime anlamı İçtihat sözlükte ara İçtihat ansiklopedi bilgi bankası ara İçtihat ne demek İçtihat neye denir

İçtihat ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver