İçten Yanmalı Motor Nedir Hakkında Bilgi

İçten Yanmalı Motor Nedir

İçten Yanmalı Motor anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

İçten Yanmalı Motor Nedir, İçten Yanmalı Motor Ne Anlama Gelir, İçten Yanmalı Motor Ne Demektir, İçten Yanmalı Motor Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

İçten Yanmalı Motor ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

İçten Yanmalı Motor Anlamı

Yakıtın motorun içinde yandığı ve yanma sonucunda gazların genleşmesiyle gücün elde edildiği motor türü. Patlamalı motor da denir. Daha hafif, daha verimli yanmalı motorlar, dıştan yanmalı motor sınıfına giren buhar makinelerinin yerini almıştır. Sanayide, iş makinelerinde, ulaştırma araçlarında ve özellikle otomobillerde kullanılır.

İçten yanmalı motorlor 3 sınıfa ayrılırlar; pistonlu motorlar (benzin motoru, dizel motoru), döner motorlar (gaz türbini, turbojet) ve roket motorları ile tepkiyle çalışan türbinsiz jet motorları. İlk içten yanmalı motor, Huygens’in yaptığı ve barutla çalışan motordur (1680). Bunu, Robert Street’in pompayla içine hava üflenen ilk pratik içten yanmalı motoru izledi (1794). B. A. Otto, daha önce çalışma prensibini Alphonse Beau de Rochas tarafından belirtilmiş olan ilk dört zamanlı motoru yaptı (1876).Bu motorun zaman çevrimi,

1) yakıt – hava karışımının emilmesi,
2) karışımın sıkıştırılması,
3) ateşleme ve yanmış gazların genişlemesi,
4) egzoz gazlarının dışarı atılması biçimindeydi.

Güç, yalnızca üçüncü zamanda oluşmakla birlikte, motor verimi oldukça yüksekti ve modern benzin motorları da esas olarak böyle çalışır. Dengeli bir güç elde etmek için genellikle 4, 6 ya da 8 silindir kullanılır. Motor, içinden su dolaştırılarak ya da üflenerek soğutulur. Yakıt-hava karışımı bir karbüratörle sağlanır. İki zamanlı motor, dört zamanlıya oranla daha fazla güç verir ama daha fazla yakıt harcar. İki zamanlı motorlarda emme ve egzoz supapları yoktur. Bunun yerine silindir çeperinde bulunan ve piston hareketiyle açılıp kapanan giriş ve çıkış delikleri bulunur. Güç zamanının sonunda piston yakıt-hava karışımını emerken egzoz gazlarını da dışarı atar. İçten yanmalı motorların verimi, sıkıştırma oranıyla birlikte artar. Ne var ki yüksek sıkıştırma oranlarında da vuruntu meydana gelir.

Konu ile ilgili aramalar: İçten Yanmalı Motor Nedir İçten Yanmalı Motor ödev ara İçten Yanmalı Motor kelime anlamı İçten Yanmalı Motor sözlükte ara İçten Yanmalı Motor ansiklopedi bilgi bankası ara İçten Yanmalı Motor ne demek İçten Yanmalı Motor neye denir

İçten Yanmalı Motor ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver